ABD ve Türkiye'de siber güvenlik politikalarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of cyber security policies in USA and Turkey
- Tez No: 747357
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Teknolojini gelişmesi ile birlikte sadece insanlar değil, devletler de internet dünyasında aktif oyuncular olarak yer almaya başlamıştır. İnternetin kişisel amaçlardan, iş amaçlarına kadar her alanda kullanılması ve gündelik hayatın bir parçası haline gelmesi, ülkeleri de bu sistemleri kullanmaya itmiştir. Ancak zamanla internet dünyasının sunmuş olduğu bu fırsatların yanı sıra, bir takım riskler içerdiği gerçeği de ortaya çıkmıştır. Özellikle 2007'de Estonya'nın internet altyapısına yönelik siber saldırılar, 2008'de Güney Osetya'da Rusya ve Gürcistan arasındaki savaş sırasında meydana gelen siber saldırılar ve 2010 yılında meydana gelen Stuxnet solucanı, hükümetlerin siber saldırılara yönelik eylem planı geliştirmesinin ne kadar önemli olduğunu hatırlatmıştır. Siber alanın zorlukları ve riskleri ile başa çıkmak ve fırsatlarından yararlanmak için ülkeler siber güvenliği ulusal güvenliğin ve ekonomik kalkınmanın ayrılmaz bir parçası olarak görmeye başlamıştır. Bu yeni dönemde ülkeler, kendilerini risklerden korumak için ulusal siber güvenlik stratejileri hazırlamaktadır. Bu çalışmada Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'nin siber güvenlik stratejisi karşılaştırmalı bir şekilde ele alınmaktadır. Avrupa Birliği Ağ ve Bilgi Güvenliği Ajansı (ENISA) ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından ortaya konan siber güvenlik stratejisi hazırlama kılavuzlarında yer alan başlıklar kullanılarak, ülkelerin siber güvenlik politikalarının karşılaştırılması için çeşitli karşılaştırma kriterleri getirilmiştir. Bu kriterler hukuki ve siyasi tedbirler, teknik tedbirler, yetkili kuruluşlar, eğitim faaliyetleri, araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile iş birliği faaliyetleri şeklindedir. Çalışma kapsamında elde edilen bulguların kamu politika yapıcıları, kamu yöneticileri ve konuyla ilgilenen araştırmacılar için oldukça değerli bilgiler içerdiği söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, not only people but also states have started to take place as active players in the internet world. The use of the Internet in all areas from personal to business purposes and its becoming a part of daily life has pushed countries to use these systems. However, in time, besides these opportunities offered by the internet world, the fact that it contains some risks has also emerged. Especially cyber attacks on Estonia's internet infrastructure in 2007, cyber attacks during the war between Russia and Georgia in South Ossetia in 2008 and the Stuxnet worm that occurred in 2010 reminded that how important it is for governments to develop an action plan for cyber attacks. In order to cope with the challenges and risks of the cyber space and take advantage of its opportunities, countries have begun to see cybersecurity as an integral part of national security and economic development. In this new era, countries are preparing national cyber security strategies to protect themselves from risks. In this study, the cyber security strategy of Turkey and the United States of America is discussed in a comparative way. By using the headings in the cyber security strategy preparation guides put forward by the European Union Network and Information Security Agency (ENISA) and the International Telecommunication Union (ITU), various comparison criteria have been introduced to compare the cyber security policies of the countries. These criteria are in the form of legal and political measures, technical measures, authorized institutions, training activities, research and development activities and cooperation activities. It can be said that the findings obtained within the scope of the study contain very valuable information for public policy makers, public administrators and researchers interested in the subject.