LDAP tabanlı Unix kullanıcı tanıma ve denetim sistemi
LDAP based Unix user authentication and control system
- Tez No: 105590
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ SAATÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Gelişen teknoloji ile hayatın her alanına girmekte olan bilgisayar ağı ve İnternet hizmetlerinin yönetiminde, artan kullanıcı sayısına bağlı olarak, kullanıcı bilgilerinin yönetilmesi büyük bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sorunun temelinde, çoğu uluslararası standartlara uygun olarak üretilmiş sistem yazılımlarının, kendilerine özgü kullanıcı kılavuzları kullanması yatmaktadır. Sistem yazılımlarının kendilerine özgü kılavuzlar kullanması, kullanıcı ekleme, silme, günleme işlemlerinin birden fazla kılavuz üzerinde yapılmasını gerektirmektedir. Bu durum, yönetim, işlevsellik ve güvenlik açısından sorunlara yolaçabilmektedir. ITU-T (International Telecommunication Union-Telecommunication) tarafından tanımlanan,000 kılavuz standartı, her türlü kılavuz bilgisini ortak bir kılavuz üzerinde saklayarak, bu sorunlara çözüm getirmeyi amaçlamaktadır. Fakat X.500 kılavuz standartı, sadece gerekli altyapıyı sağlamaktadır, yazılımlar için tam çözümü sunmamaktadır. Yazılımların X.500 kılavuzu ile bütünleşik çalışabilmesi için, uygulama geliştiricilerin, LDAP protokolünü kullanarak, X.500 kılavuzuna erişim desteğini yazılımlara eklemesi gerekmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, X.500 kılavuzunda saklanan kullanıcı bilgilerinin, UNIX işletim sistemi tarafından kullanılabilmesi için gerekli yazılımlar gerçekleştirilmiştir. Ayrıca büyük kurumsal ağlarda, birbirlerinden farklı yetkilere sahip UNIX kullanıcılarını tammlayabilmek amacıyla, UNIX hizmetlerine erişimi sınırlandıran bir kullanıcı denetim yöntemi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT With the advent of technology, computer networks and Internet have entered to almost all parts of life. In enterprise networks, the management of network related services is continuously hardened due to rapid increase of user number. Although enterprise software systems have been developed according to some international standards, user information that is used by systems has been stored in own directories of them. In such a distributed environment, the addition, deletion and update of user information should be done on each directory. Thus, some drawbacks may occur on integration, moreover some management, security, operability problems can be encountered. The X.500 Recommendation is defined to store any kind of enterprise directory information by ITU-T (International Telecommunication Union- Telecommunication). However, X.500 directory only provides an infrastructure. It does not provide full solutions for every kind of enterprise software. To be able to integrate X.500 directory with enterprise softwares, X.500 connectivity support should be added to the softwares by using LDAP protocol. In the context of this project, UNIX and X.500 connectivity is provided in user information management. Additionally, an access control schema is contributed to manage different types of enterprise users and their privileges by restricting access to UNIX services.