İstanbul-Bahçeşehir toplukonut yerleşmesinde dış mekan kullanım olanaklarının irdelenmesi
Analyse of utilization possibilities of outdoor space in Istanbul-Bahçeşehir mass-housing settlement
- Tez No: 130808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ALTINÇEKİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET“İstanbul-Bahçeşehir Toplukonut Yerleşmesinde Dış Mekan Kullanım Olanaklarının İrdelenmesi”Bu araştırmanın amacı, uydu kent niteliği taşıyan İstanbul-Bahçeşehir Toplukonut Yerleşmesi'nde farklı profillerdeki kullanıcılara, yerleşme içinde konut yalan çevresinden başlayıp, kent düzeyindeki parklara kadar geniş bir dağılım gösteren dış mekanların sunduğu olanakların yeterlilik düzeylerini belirlemektir. Ayrıca kullanıcıların tercih ettikleri dış mekanları kullanım biçimleri ve kullanım yoğunluklarının belirlenmesi ile toplukonut dış mekan kullanım olanaklarının kullanıcı beklenti ve gereksinimleri doğrultusunda geliştirilmesine yönelik önerileri ortaya koymaktır. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde mekan-dış mekan kavramları ele alınarak, işlevlerine göre dış mekan sınıflandırması yapılmış ve konut dış mekanları tasarım amaçlarına değinilmiştir. Araştırma alanıyla ilişkili olarak toplukonut olgusunun tanımı yapılmış, ortaya çıkış nedenleri irdelenmiş, toplukonutlardaki kullanıcı aktiviteleri ve gereksinimlerine yönelik dış mekan özellikleri ve düzenleme ilkeleri belirtilmiştir. İstanbul'daki toplukonut proje gelişim bölgeleri hakkında bilgi verilerek Bahçeşehir Toplukonut Projesi'nin niteliği ve önemine değinilmiştir. Malzeme ve yöntem bölümünde araştırmanın konusu ve amacı, araştırmanın ve anket çalışmasının kapsamı ve yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Bulgular bölümünde Bahçeşehir Toplukonut Yerleşmesi'nin konumu, ulaşım durumu, topografik ve meteorolojik durumu açıklanmıştır. Araştırma alanının kentsel yapısı ve mevcut dış mekan kullanım durumları ile ilgili veriler sunularak alanın tanıtımı yapılmıştır. Araştırma alam içindeki dış mekanlar işlevlerine göre sınıflandırılarak, sundukları kullanım olanaklarından bahsedilmiştir. Anket sonuçlan doğrultusunda kullanıcıların sosyo-ekonomik yapısı, ulaşım, dış mekan kullanımlar ve araştırma alanındaki dış mekan kullanım olanaklarım nitelik ve nicelik olarak ne düzeyde yeterli buldukları ortaya konulmuştur. Tartışma ve sonuç bölümünde ise edinilen tüm bilgiler ve anket sonuçlarından hareketle, araştırma alanının mevcut durumunun iyileştirilmesi ve gelecekte yapılacak konut etaplarının kullanıcı gereksinimlerine yönelik planlama ve tasarımlarının geliştirilmesine yönelik önerilere yer verilmiştir. XIV
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Analyse of Utilization Possibilities of Outdoor Space in İstanbul-Bahçeşehir Mass-Housing Settlement”The purpose of this study is to determine the sufficiency level offered by the outdoor spaces which shows a wide distribution of possibilities as from house environment to the urban parks, to users in various profiles. Furthermore, determination of users' manner of utilizing the outdoor spaces they proffered, using intensity and to put forward the suggestions on the development of outdoor space capacity in parallel to the needs and expectations of the users. The study is composed of four sections. The introduction section, space-outdoor space concepts are discussed, classification of outdoor space according to its functions and the designing aims of house surroundings is mentioned. Related to the study field, mass-housing phenomenon definitions are made, its appearing reasons are analyzed, the outdoor space features and planning principles according to the users' activities and needs in mass-housing settlements are discussed. While giving information about project development districts in Istanbul the importance and the qualification of Bahçeşehir Mass-Housing Project is emphasized. In section titled“Material-Method”, information is given about the subject and the goal of the study, the contents and method of survey. In the“Finding”section location, transportation, topographic and meteorologic situation of Bahçeşehir is evaluated. The presentation of the field is made by submitting the data related to urban structure of the study area and the usage conditions of existing outdoor spaces. Outdoor spaces in Bahçeşehir are classified according to their functions and usage possibilities they offered are discussed. Considering the survey results, it has been proved that the users have found the transportation, outdoor space usages and usage possibilities in study area, as sufficient both quality and in quantity according to their socio-economical structure. In the“Discussion and Conclusion”section, considering all data obtained and results of survey, suggestions are submitted about the improvement of the existing situation of the study field and development needed in planning and designing of housing laps which will be constructed in future. XV