Erzurum ve civarında mevcut fabrikalarda üretilen broiler (kasaplık) civciv yemlerinin canlı ağırlık ve yemden yararlanmaya etkisi
  1. Tez No: 13081
  2. Yazar: SULHATTİN YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Erzurum ve civarında mevcut fabrikalarda "üretilen Broiler civciv yemlerinin performansa etkisini araştırmak için iki deneme tertiplenmiştir. Civcivlerin, dört ve sekiz haftalık vücut ağırlıkları, yem den yararlanma oranı, yaşama gücü ve. karkas randımanları ile kilogram canlı ağırlık artış maliyetleri araştırmanın kriterleri olarak ele alınmıştır. Denemenin amacına göre, denemeye başlamadan önce mevcut fabrika yemlerinin gerçek besin madde kompozisyonları tesbit edilmiştir. Dört ve sekiz hafta sureli her iki denemede de günlük broiler civcivleri kullanılmış; deneme sürelerince, civcivler elektrikle ısıtılan ana makinelerinde tutulmuşlardır. Deneme rasyonları, civcivlere yiyebilecekleri kadar (adlibitum) sağlanmış, suluklarda da devamlı su bulundurulmuştur. Her iki denemede uygulanan plan 4x2(RasyonxCinsiyet) faktoriyel düzen olup, deneme. 16 homojen, alt gruptan meydana gelmiştir. Araştırmadan elde edilen bulguları değerlendirmede, variyans analizi uygulanmış; grup ortalamalarının mukayesesinde ise Duncan Çoklu Karşılaştırma Testi kullanılmış tır (Yıldız, 1986). Her iki denemede aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. 1.
Özet (Çeviri)
* ii SUMMARY Two experiments were conducted to investigate the effects of the starter diets fabricated by the various fatories which are placed in Erzurum and environs on performance of the broiler chickens. Criteria used to measure response and evaluate the inter relationships were four and eight-week body weight, feed efficiency, survival rate at the end of four and eight week period, carcass yields and the cost of the kilogramme body weight gain of chickens in the slaughter age. In the beginning of the experiment, the experimental diets were analysed to establish the nutrient compositions in accordance with the aim of research. Both experiments were conducted with White Broiler chicks day-old to four and eight-weeks of age. Chicks were mainta ined in electrically heated battery brooders raised wire fcages throughout the experimental period. A factorial arrangement of experimental treatments invol ving all combinations of four groups of mixed feed and two sex groups was used in each experiment. Duncan's new multiple range test was used to compare treat ment means when significant differences were detected by the analysis of variance (Yıldız, 1986). The following results were obtained from these two experi ments: 1. The significant differences (P0.05) differences bet ween two groups of chicken fed with the control diet and the mixed feed produced by A factory relative to efficiency of feed utilization but, the efficiency of feed utilizati on of chicks fed with the mixed feeds of B and C factorieswas significantly lower than the efficiency of îâeâ. utili zation of chick group fed with the control diet in four- week period, 9. There were not significantly (P>0.05) differences amongs the chick groups fed with the mixed feeds of A and B or B and C factories with regard to efficiency of feed utiliza tion in eight-week old chicks. 10.