Farklı peryotlarda verilen sığır dalağının damızlık alabalıklarda (Salmo gairdnerii R.) canlı ağırlık artışı hızı ve yaşama gücüne etkisi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 13080
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SITKI ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Peryodik olarak yerilen sığır dalağının, damızlık gökkuşağı alabalıklarının büyüme hızları ve yaşama güçlerine olan etkilerini belirlemek maksadıyla. kurulmuş olan bu denemede, tamamen kuru yem, 10 günde bir sığır dalağı * kuru yem ve 5 günde bir dalak * kuru yem olmak üzere.üç rasyon grubu kullanılmıştır, iki tekerrürlü olarak kurulmuş olan bu araştırmada, deneme kabı olarak 2.0 x 0.50 m'lik yuvarlak havuzcuklar kullanılmış ve her tekerrürde 15'er adet balık denemeye alınmıştır. Kuru yem olarak %40 proteinli ve 2550 KCal/kg değerli alabalık yemi, su olarak da Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü tesislerinde kullanılan artezyen suyundan yararlanılan deneme, 11.02.1989 tarihinden 13.08.1989 tarihine kadar 182 gün süre ile devam etmiştir. Her 15 günde bir tartmaları yapılan araştırmadan şu sonuçlar elde edilmiştir. 1- Deneme müddetin ce, balıklar ortalama 256.6 ±8.5 gr'dan, ortalama 41 1.64 ± 17.84 gr'a ulaşmışlardır. Oldukça düşük olarak kabul edilen bu ağırlık artışındaki yetersizlik, balıkların büyüklüğüne göre, kullanılan suyun fazla soğuk olmasına bağlanmıştır. 2- Büyüme hızı üzerinde, hiçbir rasyon grubunun etkisi, istatistiki olarak önemli çıkmamıştır (p > 0.05). Bununla beraber, en iyi sonuçlar, 5 günde bir dalak verilen gruptan elde edilmiştir. En düşük değeri ise, tamamen kuru yem verilen grup vermiştir. 3- Ortalama yem değerlendirme katsayısı (YD) 2.63 olarak belirlenmiştir. Bu değerin oldukça yüksek oluşu, balıkların fazla yaşlı olmalarına bağlanmıştır. 4- Rasyon gruplarının hiçbirisi. YD üzerine olan etkileri istatistiki olarak önemli çıkmamıştır. Bununla beraber, en iyi sonuçlar, 5 günde bir dalak verilen gruptan elde edilmiş, en olumsuz neticeleri ise, tamamen kuru yem yiyen grup vermiştir.11 3- Kesim randımanı, tüm gruplarda, birbirine çok yakın değerler vermiş, genel ortalama %65.70 olarak belirlenmiştir. Yaşama gücü ise, %98'dir. Her iki kriter de entansif alabalık üretiminde, normal sınırlar içerisindedir. Her iki değer üzerinde de hiçbir rasyon grubunun etkileri, istatistiki olarak önemli çıkmamıştır (p > 0.03). 6- Balıkların sağlık durumlarının belirlenmesinde, çok önemli kriter olan karaciğerin, vücut ağırlığına oranları, tamamen kuru yem yiyen grupta ortalama %2.045 ± 0.120. 10 günde bir dalak verilen grupta %1.71 ± 0.192, 5 günde bir dalak verilende ise. % 1.37 ±0.470 olarak tesbit edilmiştir. Böylece, dalağın balıkların sağlık durumları üzerinde müsbet etkide bulunduğu kanısına varılmıştır. Ancak bu farklılıklar, istatistiki olarak önemli çıkmamıştır (p > 0.05) Bütün bunlardan hareketle, bu araştırmadan elde ettiğimiz sonuçlar şu şıklar altında toplanabilir : a) Kolay ve ucuz temin edilebilmesi şartı ile, damızlık alabalıklara her 5 günde bir sığır dalağı yedirilmesi, her bakımdan yararlıdır. b) Damızlık alabalıklar için, sığır dalağının daha sık peryotlarda denenmesinin gerekliliği doğmuştur. c) Büyütme hızı yavaş olmakla beraber, kullanılan artezyen suyu, damızlık alabalık beslenmesinde rahatlıkla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of cattle spleen as fishfeed on the survival and growtht rates of Rainbow trout (Saimo gairdnerii R.). Three types of rations with two replications were used. They were; complete dry fish feed, dry feed puis cattle spleen once in ten days, and dry feed plus cattle spleen once in five days. A circular concrete pools of 2.0x0.50 m size were used as the experimental containers. 1? fish were used in each replica tion. Dry trout fishfeed contained 40% protein and had 2735 K cai/kgXhe wa ter from the artesian wells for the Department of fishery science was used in the experiment. It covered 182 days period between 11.2.1989 and 13-8. 1989. The fish were weighed once every fifteen days. The following conclusions were obtained from the experiment. 1- During the experiment period, the fish have reached to 411.64 ± 17.84 gr from 256.6 ± 8.50 gr on the avarage. It is concluded that relatively small increase in weight was due to the low tempareture of the water. 2- None of the rations, had a significant effect on growth rate (p > 0.05). However the best result were obtained from the group feed wet spleen once in five days. The worst results were from the group that was jpven dry feed only. 3- Average feed conversion ratio (AFCr) has been found to be 2.63. This high ratio was linked to the age of the fish. 4- None of the rations had a significant effect on AFCr (p > 0.05)- However the best results were optained from the group which was provided with spleen once in five days. The worst results were obtained from the group fed all dry feed.IV 5- Carcass yield values have been very close in all groups. General carcass yield value has been calculated to be 65 70% on the average. Survival rate is 98%. Both values are with in the limits acceptable for the intensive trout cultivation. None of the ration groups had a significant effect on these values (p >0.05). 6- Liver over body weight ratios which are important health indicators have been computed as 1.37 ± 0.470% for the group which was given spleen once in five days, 1.71 ± 0.192%, for the group which was given spleen once in ten days and 2.045 ± 0.120% for the group fed dry feed. This even though the differences between the groups were not statistically significant (p > 0.05) The result show that liver has a positive effect on the healt condition. As a result of the for going conclusions, it can be stated that. a) It is useful in many ways to give the fish cattle spleen if it can be provided easily and economically. b) Breeding fish rations must be provided with cattle spleen more often than the others. c) The water from the artesion wells can be used in rainbow trout raising, even though the low temperature of the water adversly effect the growth rate.