Farklı koyun ırklarında (morkaraman, ivesi, merinos) tümkan potasyum konsantrasyonunun genetiği üzerine bir araştırma
A Study on genetic of whole blood potassium and sodium concentration in different sheep breeds (red karaman, awassi, merino)
  1. Tez No: 13082
  2. Yazar: ÜNSAL DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATİN SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Farklı Koyun Irklarında (Morkaraman, İvesi, Merinos) Tüznkan Potasyum Konsantrasyonunun Genetiği Üzerine Bir Araştırma. Bu araştırmada Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Uygulama çiftliği saf ırk koyunlarının (Morkaraman, İvesi, Merinos) tümkan potasyum ve sodyum konsantrasyonlarının dağılımı ve genetiği incelenmiştir. Irk gruplarının ortalama potasyum ve sodyum seviyeleri belirlenerek standart ölçülere göre tanımı yapılmış, böylece gen ve genotip frekansları tayin edilmiştir. Ayrıca mevcut sürünün genetik yapısı, on üç yıl önceki halinin genetik yapısı ve konsantrasyon değerleri ile mukayese edilmiştir. Sürünün generasyonlar boyunca üzerinde durulan genetik karakterler ve konsontrasyon değerleri bakımından gösterdiği değişmeler üzerine çeşitli yorumlar getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A Study on Genetic of Whole Blood Potassium and Sodium Concentration in Different Sheep Breeds (Red Karaman, Awassi, Merino). In this research, the distribution of the whole blood potassium and sodium levels and their genetics are investigated. The research is conducted on pure breed sheep (Red Karaman, Awassi, Merinos), raised at the Experimental Station of Atatürk University. The mean potassium and sodium levels of breed groups were determined and defined according to the standard criterions. In this manner, gene and genotype structure of the herd was compaired with the genetic structure and frequency values observed thirteen years ago. The variations of genetic characters and relative frequency values between generations of the herd were also described.-