Himmetoğlu (Göynük-Bolu) yöresindeki kömür-bitümlü şist birlikteliğinin paleoekolojik nedenleri
Paleological causes of coal-oil shale neighbourhood in Himmetoğlu area(Göynük-Bolu)
- Tez No: 130810
- Danışmanlar: PROF. DR. M. NAMIK YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
XI ÖZET 'Himmetoğlu (Göynük-Bolu) yöresindeki kömür-bitümlü şist birlikteliğinin paleoekolojik nedenleri' başlıklı bu çalışmada, Himmetoğlu Neojen Havzası'ndaki kömür ve bitümlü şistlerin çökelimine yol açan koşulların ve bu farklı litolojilerin çökelmesi sırasındaki ekolojik koşullardaki hızlı ve tekrarlı değişimlerin nedenlerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Kömür ve bitümlü şist geçişi boyunca 34m'lik bir kesim detaylı olarak çalışılmış ve çeşitli analizler için 39 örnek derlenmiştir. Bu örnekler, LECO, Rock-Eval Piroliz, XRD, ince kesit optik mikroskopi ve parlatma kesit yansıyan ışık mikroskopi teknikleri ve lazer destekli bir analiz cihaziyla tane boyu analizi ile incelenmiştir. Analiz sonuçlan, organik maddenin (OM), miktar, tür ve olgunluğunun, farklı litolojilerin mineralojik bileşimlerinin, farklı seviyelerin sediment-petrografik bileşenlerinin belirlenmesinde ve ortamın çökelme sırasındaki redoks potansiyelinin ve su kütlesinin kimyasal özelliklerinin saptanmasında kullanılmıştır. Analiz sonuçlan, farklı karakteristik özellikleri ayrılabilen üç farklı seviyenin bulunduğunu göstermektedir. Bunlar, kil ve hümik OM baskın (0-9m), karbonat ve kanşık (hümik/sapropelik) OM baskın (9-12m), kil ve sapropelik OM baskın (12-34m) kesimlerdir. Sedimentolojik özellikleri, litolojileri ve OM birliktelikleri, çökelme ortamının göl-akarsu fasiyes birliktelikleri ile temsil edilen su fezlası olan bir gölden, göl-akarsu fasiyes birliktelikleri ile temsil edilen su seviyesi değişken, dengeli dolan bir göle doğru değiştiğini göstermektedir. Fakat bu geçiş dereceli olmamıştır ve orta kesimde gözlenen bu birlikteliklerin sık değişimlerinin yer aldığı bir aralık bulunmaktadır. Göl suyunun karakteristikleri de, redoks potansiyeli düşük tatlı sudan, redoks potansiyeli yüksek acı suya doğru değişmiştir. İklimsel ve jeotermal değişimlerin etkisindeki bölgenin hidrolojik sistemi, büyük bir olasılıkla bu paleoekolojik değişimleri kontrol eden temel faktör olmuştur.
Özet (Çeviri)
xn SUMMARY The study, which is entitled as 'Paleoecological causes of coal-oil shale neighbourhood in the Himmetoğlu Area (Göynük-Bolu)' aims to identify reasons of the transition from coal to oil shale deposition, which has to be caused by an intensive and relatively sudden change of paleo-ecological conditions in the Himmetoğlu Neogene Basin. Along the coal-oil shale transition a 34 m thick interval was studied in detail and 39 samples were taken for different analyses. Samples have been analysed by Leco, Rock- Eval Pyrolysis, XRD, optical microscopy of thin sections, reflected light microscopy of polished sections and by a laser-aided device for granulometry. Analytical results were used for the determination of amount, type and maturity of organic matter (OM), mineralogical composition of different Ethologies, sediment-petrographic constituents of different layers and for the definition of the depositional environment, the redox potential and chemistry of its water column. Interpretation of analytical results indicated, that three intervals, each with different characteristics can be distinguished. These are the interval (0-9m), where clay and humic OM dominates; the interval (8-1 2m), where carbonates and mixed (humic/sapropelic) OM dominates and the interval (12-34m), where clay and sapropelic OM dominates. Sedimentological properties, lithology and OM associations showed that the depositional environment changed from an over-filled lake with a lacustrine-fluviative facies association to a balanced-filled lake with a fluctuating sea level. However, the transition was not gradual and a frequent change of these associations took place, as observed within the middle interval. Characteristics of the lake water also changed, namely from fresh water and a low redox potential to brackish water and high redox potential. The hydrologic system of the region affected by climatic and geothermal variations was probably the major controlling factor of these paleo-ecological changes.