Kemerburgaz Çöp Depo Alanı'ndaki metan ve karbondioksit emisyonlarının mevsimlere göre değişimi
The Seasonal variation of methane and carbon dioxide gases at the Kemerburgaz Landfill
  1. Tez No: 130809
  2. Yazar: H. KURTULUŞ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BORAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET KEMERBURGAZ ÇÖP DEPO ALANINDAKİ METAN VE KARBONDİOKSİT EMİSYONLARININ MEVSİMLERE GÖRE DEĞİŞİMİ Günümüzde artan nüfus ve kentleşmeyle birlikte oluşan katı atık miktarı da aynı hızla artmaktadır. Katı atıkların anaerobik stabilizasyonu sırasında, atıkların yapısında bulunan, biyolojik olarak ayrışabilen organik maddelerin büyük bir kısmından depo gazı oluşmaktadır. Bu çalışma kapsamında, Kemerburgaz - Odayeri katı atık depolama sahasında oluşan metan ve karbondioksit emisyonları incelenmiştir. Çalışmada; gaz emisyonlarının belirlenmesinde Gas Data LMSXi Model çoklu gaz ölçüm cihazı kullanılmıştır. Ölçümler sonucunda, depo alanında oluşan gazlarının depolama sahasındaki dış etkenlerden ve mevsimlerden etkilendiği tespit edilmiştir. Çalışmanın sürdürüldüğü 12 ay zarfında, bütün mevsimleri kapsayacak şekilde, sahada toplam 600 adet ölçüm yapılmıştır. Bu ölçümlerin % 20' sinde metan patlama aralığında (% 5 - % 15), % 18' inde yanma değerinde (> % 15) bulunmuştur. Yaz aylan (Haziran, Temmuz, Ağustos) boyunca yapılan ölçümlerde ortalama metan konsantrasyonunun hacimce % 7,81 olduğu belirlenmiştir. Bu dönem boyunca 30 bacada yapılan toplam 120 ölçümün 23' ünde metan patlama aralığında, 11 'inde ise yanma değerinde bulunmuştur. Sonbahar aylarında (Eylül, Ekim, Kasım) 6 farklı zamanda 180 ölçüm yapılmıştır. Bu süre içerisinde bacalardaki metan konsantrasyonlarının hacimce % 0,1 ile % 54,1 arasında değiştiği tespit edilmiştir. Ortalama metan değeri ise % 8,51' dir. Karbondioksit ise hacimce % 0,2 ile % 37,2 arasında değişmiştir. Ortalama karbondioksit konsantrasyonu % 6,37 olarak tespit edilmiştir. Aralık, Ocak ve Şubat aylarım kapsayan kış döneminde toplam 150 ölçüm yapılmıştır. Bu süre zarfında metan hacimce % 0,1 ile % 60 arasında değişmiş, ortalama konsantrasyonu ise % 9,6 olmuştur. Ortalama karbondioksit konsantrasyonu ise % 6,87 olarak bulunmuştur. Metan ve karbondioksit konsantrasyonlarının bahar dönemlerinde arttığı tespit edilmiştir. Metanın bu dönemdeki ortalaması hacimce % 13,74, karbondioksitin ortalaması ise % 10,16 olarak bulunmuştur. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE SEASONAL VARIATION OF METHANE AND CARBONDIOXIDE GASES AT THE KEMERBURGAZ LANDFILL The amount of solid waste has been steadily increasing due to the increasing human population and urbanization. During the anaerobnic stabilization of solid wastes, landfill gas occurs from the organically degradable matters. Landfill gas is mostly composed of the methane, carbondiokside and some trace gases as well. In this study, the emission of methane and carbondiokside at the Kemerburgaz solid waste landfill has been investigated. Gas Data LMSXi multi gas detector have been utilized to detect the emissions. As a result of the measurements, it has been concluded that the local gasses at the landfill are highly effected by the environmental factors and the seasons. Among the total 600 measurements, 20 % depicted metan gas in the explosion range (5 % - 1 5 %), and % 18 of the measurements depicted methane gas over the flammable range (> 15 %). Average methane concentration was determined 7,81 % in volume through Summer months (June, July, August). In that period, while results taken from 23 of 120 measurement conducted at 30 vents showed methane was on range of explosion the other results of 1 1 measurement was value of combustion. It was conducted 180 measurement at six different sampling period at Autumn months ( September, October, November). In this period, it was determined that methane and carbon dioxide concentrations varied between 0,1 % - 54,1 % and 0,2 % - 37,2 % in volume respectively. Thus, average values of this parameters was 8,51 % and 6,37 % in volume respectively. It was conducted 150 measurements at Winter months (December, January, February). In this period methane concentration varied between 0,1% and 60 % and its average was 6,87 %. It was found out that methane and carbon dioxide concentrations increased during spring months (March, April, May). Average of carbon dioxide and methane was determined 10,16 % and 13,74 % in volume, respectively XIII