Pirazinamid molekülünün titreşim frekanslarının ve kiplerinin hesaplanması
Computation of vibrational frequencies and modes of pyrazinamide molecule
- Tez No: 130817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, pirazinamid (C5H5N3O) (PZA) molekülünün titreşim frekansları ve kipleri ab initio -“DFT- Yoğunluk Fonksiyonu Teorisi”metodu ile RB3LYP/6-31++G** baz seti kullanılarak hesaplanmıştır. Hesaplamalar için Gaussian 98 paket programı kullanılmıştır. Titreşimsel anharmoniklik etkisini azaltmak amacı ile hesaplanan her titreşim dalga sayısı uygun bir ölçeklendirme katsayısı ile çarpılarak ölçeklenmiştir. Bu çalışmada PZA molekülün katı fazda deneysel İR spektrumu da kaydedilip, deneysel frekanslarla teorik olarak hesaplanan değerler karşılaştırılmıştır. Deneysel ve teorik değerler arasındaki fark 0-15 % arasında bulunmuştur. Sonuçlar deneysel bulgularla uyum içindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, vibrational frequencies and modes of pyrazinamide molecule were calculated with ab initio - DFT-Density Functional Theory- method using 6-31++G ** basis set. All frequency and geometry optimization calculations were performed by Gaussian'98 programme. Besides, the IR spectrum of PZA were recorded by FT-IR spectrometer and used for comparing the theoretical calculations performed by Gaussian'98. It is also found that there were no detailed spectroscopic studies on PZA molecule although it has a very wide range of usage. After the vibrational frequencies and modes of pyrazinamide were calculated, these results were compared with those of experimentals and investigated how these results are closest to each other.