Sızıntı sularının örselenmiş killi zeminler üzerindeki etkileri
Effects of toxic leachates on compacted clay liners
- Tez No: 130826
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE TÜFEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET SIZINTI SULARININ ÖRSELENMİŞ KİLLİ ZEMİNLER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Çevreyi katı ve sıvı atıklardan ortaya çıkan kirleticilerden korumak için, atık yok etme sahaları düzenlenmelidir ve bunun için günümüzde, çeşitli kaplama metodları ve inşa teknikleri mevcuttur. Çeşitli kaplama metodlarının yanında; kil ile katıştırılmış veya kilsiz kompaksiyona tabi tutulmuş, toprak kaplamaları da, dayanıklılıkları, ulaşılabilme kolaylıkları, ısıya karşı yüksek dayanımları ve diğer faktörler nedeniyle sıkça kullanılırlar. Bu tez kapsamında, sızıntı suyu ile kil arasında oluşan kimyasal reaksiyonlarla, örselenmiş (sıkıştırılmış) killi zeminin permeabilitesinde ve diğer zemin özelliklerinde yaptığı etki ve sıkıştırılmış zeminin, sızıntı suyunu arıtım kapasitesi incelenmiştir. Bu amaçla, İstanbul'daki Kemerburgaz katı atık depolama alanından sağlanan kil toprağı sıkıştırılarak, hazırlanan reaktöre yerleştirilmiş ve yine aynı yerden alınan çöp suyu ile beslenmiştir ve killi zeminin arıtım kapasitesinin belirlenmesi amacıyla çıkış suyunda, KOİ, AKM, UAKM, TKN, Toplam P, Mn, Fe konsantrasyonları belirlenmiştir. Ve ayrıca kimyasal reaksiyonlar tarafından kil dokusunda meydana gelen değişimler elektron mikroskobu ile görüntülenerek incelenmiştir. Bu çalışmanın ilk bölümünde, anlam ve önemi; ikinci bölümün de, kullanılan sızıntı suyunun ve kilin özellikleri ile deneysel çalışma da kullanılacak metod ve prosedür ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Üçüncü bölüm de, sızıntı suyunun sıkıştırılmış zemin üzerindeki etkileri araştırılmış ve bu bölümde; (1) kilin X-Ray difraksiyonu ile fiziko kimyasal kategorizasyonu, (2) kilin sıkıştırılması ve permeabilite testleri, (3) sıkıştırılmış kilin giderim verimini belirlemek için atık su giriş ve çıkış değerleri üzerinde yapılan KOI, AKM, UAKM, P, TKN, Fe, Mn ölçümleri ve (4) temiz ve kirli kil numunesinin elektron mikroskobu ile incelenmesi ile yapısındaki değişimler incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, çalışmanın sonuçlan tartışılmıştır. XR difraksiyonu sonucunda, çalışmada kullanılan zemin örneğinde daha çok kaolinit olmak üzere illit ve ayrıca yüksek oranda şekilsiz quartz parçalarının olduğu gözlenmiştir. Kil üzerinde permeabilite testleri gerçekleştirilerek, kilin max kuru yoğunluğu ve optimum su içeriği belirlenmiştir. İki hafta sonunda kullanılan sıvı, su dan sızıntı suyuna değiştirilmiş ve çıkış suyu üzerinde testler gerçekleştirilmiştir. Kil tarafından filtre edilen sızıntı suyunun çıkışındaki KOI, AKM, UAKM, TKN, P, Fe ve Mn kimyasal parametrelerinin hepsinin konsantrasyonunda düşüş gözlenmiştir. Sızıntı suyu ile kirlenen kilin yapısındaki değişimi incelemek amacıyla, kilin Elektron Mikroskobu ile fotoğraflan çekilmiştir. Temiz kilin hegzagonal yapısından kaynaklanan kaolinitin varlığı sızıntı suyu ile kirlendiğinde, yapısı bozulmuş ve kilde iğne kristalleri şeklinde yapılar oluşmuştur. İğne kristallerinin hangi kirletici parametrelerden kaynaklandığının belirlenmesi imkansızdır. Bunun belirlenmesi, kilin, bu kirletici parametrelere ayrı ayrı maruz bırakılması ile mümkündür. XBu çalışmanın sonuçları, sıkıştırılmış kilin, sızıntı suyu ile permeate edilmesinden dolayı, hidrolik geçirgenliğinde çok önemli değişimlerin olduğunu bize göstermiştir ve sıkıştırılmış killi zeminin; sızıntı suyunun reaktör çıkışında ölçülen, KOI, AKM, UAKM, P, TKN, Fe, Mn parametlerinde, giriş değerlerine göre, oldukça yüksek oranlarda bir arıtım sağladığı görülmüştür. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECTS OF TOXIC LEACHATES ON COMPACTED CLAY LINERS To protect the environment from possible contamination by pollutants derived from solid and liquid wastes, waste disposal sites must be lined. Presently, various lining design methods and construction techniques are available. Of the various types of lining, the compacted soil lining with ot without admixture of clay is often used because of its relatively low cost, accessibility, durability, high resistence to heat and other factors. In this investigation, the effects of leachates (landfill waters) on the compacted clay structure and permeability and also treatment capability of compacted clay on the leachate was studied. For this purpose, the clay obtained from Kemerburgaz landfill area in Istanbul was compacted and placed in a reaktör and was feeded by leachate that was obtained from Kemerburgaz also. In order to determine tiie treatment capability of the compacted clay, COD, MLSS, VSS, Total P, Mn, Fe have been measured in the influenj: and the effluent. In addition, any change induced by a chemical reaction between clay and the leachate in the microstructure (microfabric) of the clay was studied by scanning electron microscope. In the first chapter of this study, the importance and general objectives of the study are defined in detaiLIn the second chapter, properties of the leachate and the clay which are used in the study and also the properties of the landfill area that we got the clay and the leachate are given in detail. In the third chapter, the effect of the leachate on the permeability of the compacted clay is studied. In this chapter, the methods and procedures fall in to four categories: (1) Physicochemical characterization of the clay soil used in the experiments; (2) compaction of the clay and permeability tests; (3) influent and effluent analysis, in order to determine the treatment capability of the compacted clay, COD, MLSS, VSS, Total P, Mn, Fe are also measured in the influent and effluent; (4) any change induced by such a reaction in the microstructure (micro fabric) of the clay was studied by scanning electron microscope. In the chapter four, the summary of the results of the experiments are discussed. X-ray diffraction analysis on the clay samples showed existence of kaolinite, illite and shapeless particles of quartz in the clay used in this study. Toxic leachate (landfill waters) was permeated thorough compacted clay. Permeability tests were performed with water and maximum dry density and optimum water content were determined. After 2 weeks, permeants were changed from water to landfill water. And analytical tests were performed on the effluent. As a result of the clay filtering, values of the chemicals and elements (COD, MLSS, VSS, Total P, Mn, Fe) decreased. The electron microscope tests were modified for use in evaluating the effect on organic waste on clay. The structure of the clay used in this study was hexagonal. When we permeated the clay with the leachate, the structure of the clay was changed to needle like crystal structure; and this disturbance was xncaused by the leachate. If we permeated the clay with the chemicals separately, we could see which chemical caused this different structure.. Results of this study show that permeation of compacted clay with toxic leachates cause detrimental effects upon the hydrolic conductivity of compacted clay. Hovewer, more study is needed to clarify the treatment mechanisms of natural clay treatment systems in the landfill areas. Xffl