İn vitro varyasyon etkisi ile lenfositlerde meydana gelen kromozom aberasyonlarının meme kanseri riskinin belirlenmesinde kullanılabilirliği
The Usefulness of chromosome aberrations occuring in lymphocytes as a result of in vitro irradiation in predicting the breast cancer risk
  1. Tez No: 130827
  2. Yazar: MELEK ÖZLEM OZAR KOLUSAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY ORTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET İN VİTRO RADYASYON ETKİSİ İLE LENFOSİTLERDE MEYDANA GELEN KROMOZOM ABERASYONLARININ MEME KANSERİ RİSKİNİN BELİRLENMESİNDE KULLANILABİLİRLİĞİ Kanser riskinin önceden tahmin edilmesinde, kromozom aberasyonlarının biyolojik işaretleyici olarak kullanılması önemli bir araştırma konusudur. Periferik kan lenfositleri ile yapılan bazı çalışmalar, spontan olarak veya lenfositlere in vitro radyasyon uygulanışı sonrası kromozom aberasyonlarındaki artışların sağlıklı populasyon içindeki kanser riskini tahmin edebildiğini göstermektedir. Kromozom aberasyonlarının, meme kanseri riskini önceden belirlemede kullanılabilirliliğinin araştırıldığı bu tez çalışmasında meme kanseri teşhisi yeni konmuş 1Ö hasta ile bunlara uygun l O sağlıklı birey seçilmiştir. Hasta ve sağlıklı gruptan alınan 2tüp kandan biri kontrol olarak ayrılırken, diğerine 2 Gy radyasyon dozu verilmiştir. Bu kanlara uygulanan lenfosit kültür sonrasında elde edilen metafaz hücrelerdeki asimetrik kromozom aberasyonları skorlanarak hasta ve kontrol grubu karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE USEFULNESS OF CHROMOSOME ABERRATIONS OCCURING IN LYMPHOCYTES AS A RESULT OF IN VITRO IRRADIATION IN PREDICTING THE BREAST CANCER RISK Use of chromosome aberrations as a biological marker in cancer risk prediction is an important research area. Some studies performed with peripheral blood lymphocytes have shown that, increases in chromosome aberrations either spontaneous or following in vitro irradiation could predict cancer risk in healthy population. In order to observe, in this thesis, the usefulness of chromosome aberrations in predicting breast cancer risk, 10 patients who have been diagnosed with breast cancer and appropriately matching 1 0 healthy donors were chosen. One of two tubes blood that were from patients and healthy persons was left unirraddiated and the second one was irradiated in vitro with 2 Gy. Asymetrical chromosome aberrations in metaphase cells after applying blood lymphocyte cultures in two groups were compared.