Erzurum şartlarında arı kolonilerindeki varroa bulaşıklık düzeyinin kışlatmaya; yemleme, mera ve ana arı çıkış ağırlığının koloni performansına etkileri
  1. Tez No: 13083
  2. Yazar: FERAT GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, bal arısı kolonilerinin kışlatma öncesindeki varroa bulaşıklık düzeylerinin kışlama kabiliyetine etkisi ile yemleme, mer'a ve ana arı çıkış ağırlığı faktörlerinin koloni gelişimine ve bal verimine etkisi araştırılmıştır. Materyal olarak Erzurum yöresinde hakim "arı tipi** kullanılmıştır. Koloniler A, B ve C olmak üzere herbirinde 20 koloni olan üç gruba ayrılmışlardır. Fakat B ve C grubu kolonilerin toplamı D olarak adlandırılmış ve kışlama kabili yeti A ile D muamele gruplarında incelenmiştir. Kışlatma öncesinde bütün koloniler kovan tipi, arı varlığı, ana arı çıkış ağırlığı ve besin stoku bakımından eşitlenmiştir. Koloniler aynı oda şartlarında içerde kışlatılmıştır. Fakat, A grubu koloniler % 11.000-0.78 ve D grubu koloniler % 1.155-0.15 düzeyinde varroa ile kışlatılmışlardır. Kışlatma öncesinde bütün koloniler 9' ar anlı çerçeveye sahip olarak tanzim edilmişlerdir. Kışlatma sonrasında A grubu kolonilerin ortalama 5.125*1.15 ve D grubu kolonilerin ortalama 6. 787*3;. 07 çerçeve oldukları tespit edilmiştir. A ve D grubu kolonilerin kışlatma sırasında varroa Bedeniyle uğradıkları arı kayıpları arasındaki fark, istatistik! olarak çok önemli (P 75 olarak tespit edilmiştir. Ana nektar akımına kadar B ve C grubu koloniler Uzundere'de, A grubu koloniler ise yıl boyunca il merkezinde tutulmuşlardır. A ve C grubuna aynı kalite ve kantitede yemleme ii yapılmış, B grubuna yemleme yapılmamıştır. Koloni gelişimi, anlı çerçeve adedi, yavrulu çerçeve adedi ve kapalı yavrulu alan olarak incelenmiştir. Alınan sonuçlara göre, Mayıs ayında A grubunda 7.35*0.09, B'de 8.00 *0.15 ve C'de 8.28*0.17 adet olan ortalama anlı çerçeve miktarı koloni grupları için sırasıyla Haziran'da 10.25* 0.65, 12.25*0.46 ve 16.15*0.75 olmuştur. Aynı sırayla Temmuz. da 13.40*0.78, 19.80*0.71 ve 25.55*1.21 adet olarak belirlenen ortalama anlı çerçeve miktarı, Ağustos'da 15.25*1.19, 18.35*0.78 ve 23.90*1. 33'a yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effect of infestation Levels of honey bee colonies with varroa before winter wintering capability and effect of factors as feeding, pasture, queen weight at emergence on colony development and honey production have been investigated. The dominant type of bee in Erzurum province has been used as the research material. Colonies were separeted in to three groups, namely A, B and C. Each of them had 20 colonies. But the total of B and C groups was called D and wintering capability was examined on the experiment groups of A and D. All of the colonies were equalized with regard to hive type, bee stock, queen weight at emergence and food stock before winter. Colonies were overwintered inside under the Bame room conditions. But, colonies were overwintered with 11.000*0.78 i> of varroa for group A and 1.155*0.15 $> for group D. All colonies were arranged with 9 frames of bee before winter. Colonies were observed after winter with average 5.125*1.15 frames for group A and average 6.787*1.07 frames for group D.