Değişik seviyelerde süt ile beslenen ve erken sütten kesilen esmer ırk buzağıların yemden yararlanma ve büyüme özellikleri
  1. Tez No: 13084
  2. Yazar: RECEP AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAKKI EMSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nde yetiştirilen, farklı düzeylerde süt ile beslenen ve erken sütten kesilen Esmer ırk buzağıların yemden yararlanma ve büyüme özelliklerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Buzağılara doğum ağırlıklarının % 7, % 8, % 9, ve % 10 'u oranında süt verilerek dört grupta yemlenmişlerdir. Buzağılara içmeleri gereken süt iki öğünde verilmiş ve tüm gruplar 5 hafta sonunda (35 günde) sütten kesilmiştir. Kesif yem sütten kesim öncesinde buzağılara serbest miktarda verilmiş ve sütten kesimden sonra günlük 2 kg ile sınırlandırılmıştır. Deneme gruplarının doğum ağırlığı ortalamaları 34.45±1. 54-38.52±1.58 kg arasında değişmiş, doğum ağırlıkları bakımından hem yemleme hemde cinsiyet grupları arasındaki farklılıklar önemsiz çıkmıştır. Araştırma koşullarında sütten kesim ağırlıkları ortalamaları 42.47±1.61 ile 45.11±1.47 kg; sütten kesim öncesi günlük ağırlık artışı ortalamaları 0.155±0.04 ile 0.268±0.03 kg bulunmuştur. 4 ve 6 aylık ortalamalar sırasıyla 97.13±1.20 ve 123.22+1.96 kg, sütten kesimden 6 aylık yaşa kadar günlük ağırlık artış ortalaması 0.544±0.01 kg olarak saptanmıştır. Bu dönemlerde gerek yemleme gerekse cinsiyet grupları arasındaki farklılıklar önemli olmamıştır. Buzağıların 35 günlük süt tüketim ortalamaları 82.31±1.81 ile 111.22±1.65 kg arasında değişmiş ve ortalama 96.74±0.79 kg olmuştur. Deneme gruplarında sütten kesim öncesi 1 kg ağırlık artışı için tükettikleri süt (sıvı olarak), kaba yem, kesif yem ve toplam yem (kurumadde) miktarları sırasıyla ortalama 16.51± 1.88, 1.2810.21, 1.90±0.18 ve 5.05±0.4 9 kg bulunmuştur. Sütten kesim sonrası 1 kg ağırlık artışı için kaba yem, kesif yem ve toplam yem tüketimleri (kurumadde olarak) sırasıyla ortalama 2.98±0.07, 3.23±0.07 ve 6.21±0.15 kg bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the feed efficiency and growth characteristics of Brown Swiss calves that were fed with milk at different levels and subjected to early weaning at the Experimental Farm of the College of Agriculture at Atatürk University. The calves were fed with milk at % 7, % 8, % 9, and % 10 of their birth weight levels. The calves were fed twice a day and milk supply was stopped on 35 th. day of feeding. Unlimited amount of feed concentrate were provided during the time of milk feeding..But this amount was limited to 2 kg/day per calve after the time of weaning. Birth weight of the experimental groups were between 34.45±1.54-38.52±1.58 kg on the average. The differences between the birth weights were computed to be statistically significant. Under the experiment conditions average weights at weaning time were 42.47il.61 and 45.11±1.47 kg, average daily gains before the weaning time were 0.155+0.04 and 0.268±0.03 kg. Four and six month averages were 97.13±1.26 and 123. 22± 1.96 kg respectively. Average daily gain between weaning and 6 month period was 0.54±0.01 kg. In this period, the differences between the groups in terms of sex and feeding type were not statistically significant. The average milk consumption of the calves for the 35 days has been 96.74±0.79 kg varying between 111. 22±1.65 and 82.31±1.81 kg. Consumption of milk (as liquid), hay, concentrate, and total feed (as dry matter) for one kg weight gain have been on the average, 16.51±1.88, 1.28±0.21, 1.90±0.18 and 5.05±0.4 9 kg respectively. The consumption of hay, concentrate and total feed (as dry matter) for one kg weight gain have been 2.98±0.07, 3.23±0.07 and 6.21±0.055 kg respectively.