Ülkemiz dağlık mıntıka ormanlarında orman ürünlerinin değişik tipte orman hava hatlarıyla taşınması üzerine araştırmalar
The research on transporting forest products with varied forest skylines in mountainous forest zone of Turkey
  1. Tez No: 130843
  2. Yazar: TOLGA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY AYKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman İnşaatı ve Transportu Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
ÖZET ÜLKEMİZ DAĞLIK MINTIKA ORMANLARINDA ORMAN ÜRÜNLERİNİN DEĞİŞİK TİPTE ORMAN HAVA HATLARIYLA TAŞINMASI ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Orman ürünlerinin taşınması iki ana aşamada yapılmaktadır. Bunlardan birincisi bölmeden çıkarma, yani primer transport, ikincisi ise genelde orman yolları üzerinde kamyonlarla gerçekleştirilen ana taşıma safhası, yani sekonder transport'tur. Ormancılık üretim çalışmaları sırasında bölmeden çıkarma aşaması en zor, pahalı ve zaman alıcı aşamadır. Artvin yöresindeki orman alanlarının genellikle yüksek ve çok eğimli dağlık arazilerde yer alması bölmeden çıkarma problemlerini daha da arttırmaktadır. Bu tez ile ilgili çalışmalar, Artvin Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait Atila, Taşlıca ve Tepebaşı Bölgelerindeki üretim sahalarında yapılmıştır. Tez konusunun çözümüne ilişkin çalışmalarda değişik cins ve boyuttaki ürünlerin, değişik mesafelerden Roller K300, URUS MIH ve Gantner hava hatları ile taşınmasına ait zaman ve verimlilik ölçme sonuçları, 2001 yılı içinde çalışmış olan makineler üzerinde incelenmiştir. Yapılan ölçümler sonucunda, vinçli hava hatları ile bölme içinde tomruk veya yakacak odunun yükleme süresinin çok fazla zaman aldığı tesbit edilmiştir. Yalnızçam ve Çukur 1 üretim alanındaki Gantner hava hatlarında 6,423 m3/sa ve 4,629 ster/sa, Çukur 2 ve Çiftedere üretim alanındaki Koller K300 hava hatlarında 5,292 m3/sa ve 5,710 ster/sa, Arganet ve Bambiyet üretim alanlarındaki URUS MIH hava hatlarında 12,931 m3/sa ve 7,906 m3/sa olarak verim değerleri bulunmuştur. Hava hatlarının yakıt tüketimleri 3 lt/sa (Gantner), 2,5 lt/sa (Koller) ve 3 lt/sa (URUS) olarak bulunmuştur. Dağlık arazide yer alan orman yollarının ulaşamadığı yerlerde, çalıştırılan hava hatları ile yapılan taşımanın, yandan çekme olanağı sağlaması, kalite ve kantite kayıplarını ortadan kaldırması, montaj ve demontaj süresine, yüzde yüz işletmeye açma oranına sahip olması ve gerektiğinde her iki yönde taşıma yapabilmesi gibi nedenlerden dolayı dağlık arazi için orman yollarıyla kombine edilerek daha kalıcı ve etkili bir bölmeden çıkarma yöntemi olduğu belirlenmiştir. XVIBu araştırmanın ışığında, bölmeden çıkarma çalışmalarının daha etkili ve verimli yürütülebilmesi için aşağıdaki önerileri dikkate alınması gerekmektedir. Bir hava hattının bölme içerisine kurulabilmesi için kapasitesine uygun miktarda taşınacak odun hammaddesi bulunması gerekir. Bölmeden çıkarma yapılacak alanda üretim yapıldıktan sonra orman hava hatları üretim alanına getirilerek kurulup bölmeden çıkarma işi yapılmalı, üretim bitirilmeden hava hatlarının montajı yapılmamalıdır. Hava hatları operatörleri mutlaka kadrolu işçiler olmalıdır. Verimli çalışma ve hava hatlarına operatörün özen göstermesi için bu konu çok önemlidir. Hava hatlarından daha iyi verim alabilmek için yükleme yerinde en az iki işçi çalıştırılmalıdır. Böylece kancanın yüke bağlama işi daha kısa zamanda yapılarak zaman kaybı minimuma indirilmiş olur. Hava hattı bölgeye kurulmadan önce, alanda yapılan montajla ilgili etüd çalışmaları uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Hava hatlarında uzman olmayan kişiler çalıştırılmamalıdır. Çünkü bu makinelerin maliyeti yüksek olup, onarımlarının da anında yapılması her zaman mümkün değildir. Makinelerin veriminin düşmemesi ve daha az yakıt harcanması için bakımlarının teknik şartnamelere uygun olarak ve zamanında yapılması gerekmektedir. Hava hatlarının yedek parçaları yeterince bulundurulmalı ve acil bakım-onarım durumlarında zaman kaybedilmemelidir. Sonuç olarak, hava hatları ile yapılan bölmeden çıkarma çalışmalarında meydana gelen giderler, aynı üretim alanı için, planlanan yol yapımı + sürütme biçimindeki ve sadece sürütme biçiminde yapılan bölmeden çıkarma giderlerinden daha az bulunmuştur. Diğer bir ifadeyle, Koller K300, URUS MIH ve Gantner hava hatlarının taşıma giderleri, çalışmanın yapıldığı tüm üretim alanlarındaki diğer bölmeden çıkarma yöntemlerinden ucuz çıkmıştır. XVII
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE RESEARCH ON TRANSPORTING FOREST PRODUCTS WITH VARIED FOREST SKYLINES IN MOUNTAINOUS FOREST ZONE OF TURKEY The transport of forestry products is realized in two stages. The first one is the primary transport stage which involves the haulage of timbers, while the second one is the secondary transport stage involving the main stage of transport of timbers, generally realized by trucks on forest roads. Timber haulage is a difficult, expensive and time consuming operation. Forests locating generally on high and steep slopes of mountanious areas in Artvin province make the problem much more difficult. In this study, Taşlıca, Atila and Tepebaşı Districts Artvin Forestry Operations Office were chosen as the study areas for timber haulage operations. Time and productivity values concerning the transportation of different kind of products in different size by long distance Koller K300, URUS Mill and Gantner skylines in different distances were realized on the machines worked in 2001. It was determined that loading in transportation of fire-wood and logs in compartments is a very time consuming task.. Productivity valves were 6,423 m3/ha and 4,629 ster/ha of gantner skylines in harvesting areas of Yalnızçam and Çukur 1; 5,710 ster/ha and 5,292 mVha of Koller skylines in harvesting areas of Çukur 2 and Çiftedere; 12,931 mVha and 7,906 m3/ha of URUS skylines in harvesting areas of Arganet and Bambiyet. Expenditure of fuel in skylines have been found 3 lt/hr (Gantner), 2,5 lt/hr (Koller) and 3 lt/hr (URUS). The results of this study have shown that the transport of forestry products by mobile skylines operated in areas located in mountainous terrain, not accessible by forest roads, is the more permanent and efficient haulage method in mountainous forest land when combined with forest roads, since it enables side drawing, eliminates losses in quality and quantity; offers a comparatively short mounting and dismounting time, has an opening-to- production rate of one hundred percent, and enables transportation in both directions when required. In the light of the results of this study, the following recommendations should be taken into consideration in order to ensure the performance of timber haulage operations in a more effective and productive way. XVIIIFor the operation of a skyline in the forest land, there must be an adequate quantity of wood raw materials in the haulage area. In the area where timber haulage is to be carried out, the forest skylines should be brought to the area and installed after production operations are completed, and then the haulage operation should be performed. The mounting of skylines should not be made before completion of production operations. The skyline operators must be permanently employed workers. This point is important in order to ensure productive working and the careful handling and maintenance of skylines by the operators. For more efficient operation of skylines, a minimum of two workers should be employed at the loading stations. This would enable the tying of hook to the load in a shorter period of time, thereby minimizing any losses of time. The studies required to be carried out in the production area prior to the installation of skylines for mounting purposes should be realized by experts. Persons not specialized in skyline operations should not be employed for this purpose as skylines are expensive pieces of equipment and they cannot always be immediately repaired on site. In order to prevent decrease in their efficiency and to reduce fuel consumption, the maintenance of machinery must be performed according to technical specification and in a timely manner. An adequate number of spare parts should be maintained in order to prevent any loss of time in case of urgent maintenance-repair works. The timber to be subject to transportation in the place where the machine is located in the unloading station should be either piled in a place as not to interfere with the operation of machine, or a loader should be provided nearby the skyline to transport the product to the required place. XIX