İnşaat proje yönetiminde istihdam edilecek teknik personel performansı değerlendirmesinde bir uzman sistem modeli geliştirilmesi
The Development of an expert system model in performance evaluation of technical personnel employed in construction project management
  1. Tez No: 130844
  2. Yazar: EMİNE OKUYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MANİSALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET İnşaat Proje Yönetiminde İstihdam Edilecek Teknik Personel Performansı Değerlendirilmesinde Bir Uzman Sistem Modeli Geliştirilmesi Bu çalışmada teknik personel seçimi ve performans değerlendirme olmak üzere iki ayrı model geliştirilmiştir. Dört bölüm halinde sunulan bu çalışmanın giriş bölümünde konunun tanıtılması, konu ile ilgili çalışmaların gözden geçirilmesi yer almaktadır. Malzeme ve yöntem adı altındaki ikinci bölüm, ise beş alt başlıktan oluşmaktadır. Bilgi Yönetimi adı altında verilen birinci alt başlıkta, bilginin ve bilgi yönetiminin ne olduğu anlatılmaktadır. İlgi duyulan ve öğrenmek istenilen konu hakkındaki bilginin toplanması ve bilgi toplama teknikleri anlatılmıştır. Ayrıca uzman sistemlerle, uzman arasında aracılık yapan, uzman sistem bilgilerini sisteme aktaran bilgi mühendisinin yapay zekada önemi açıklanmıştır. İkinci alt başlıkta, yapay zekanın tanımı, yapay zekada günümüze kadar olan gelişmeler ve yapay zekayı oluşturan konular anlatılmıştır. Uzman sistemler adı altında verilen üçüncü alt başlıkta,uzman sistemlerin genel yapısı, uygulanabileceği alanlar, avantaj ve dezavantajları kısaca açıklanmıştır. Uzman sistemlerin nasıl tasarlanacağı ve bilgi temsili metotları detaylı olarak anlatılmıştır. Ayrıca, bu çalışmada kullanılmış olan CLIPS uzman sistem kabuğu hakkında da bilgi verilmiştir. Dördüncü alt başlıkta, personel seçiminin tanımı, seçim yapılmadan önce gerekli ön hazırlıkların yapılması, seçim için başvurulacak kaynaklar, personel seçim sürecinin evreleri, görüşme yöntemi ve bu yöntemin amacına ulaşabilmesi dikkat edilmesi gereken yönler ve işe yerleştirme süreci anlatılmıştır. Performans değerlendirme adı altında verilen son başlıkta, performans değerlendirmenin tanımı, amacı ve yararlan, kullanıldığı alanlar açıklanmıştır. Ayrıca bu bölümde, performans değerlendirme yöntemleri kullanıldığında yapılan hatalar ve performans değerlendirmeden elde edilen sonuçların nasıl kullanıldığı anlatılmıştır. Bulgular başlığında verilen üçüncü ana bölüm ise iki alt başlıktan oluşmaktadır. İlk alt başlıkta uzman sistem, veri tabam ve kullanıcı ara yüzlerinden yararlanılarak yapılmış olan personel seçimi ve performans değerlendirmesi için hazırlanan bilgisayar programlan anlatılmaktadır. İkinci alt başlıkta ise geliştirilen bilgisayar programlan kullanılarak çözülen örnek uygulamalara yer verilmiştir. Tartışma ve Sonucu oluşturan son bölümde, bu çalışmada elde edilen sonuçlar açıklanmıştır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Development Of An Expert System Model In Performance Evaluation Of Technical Personnel Employed In Construction Project Management In this study, two computer programs are developed for the selection and performance evaluation of technical personnel, that will be employed in constructional project management. In this first section of this study presented in four sections, the subject is introduced and prior studies about the subject is reviewed. The second section named as material and method, consists of five sub headings. In the first sub heading, named as information management, the meaning of information and the concept of information management is explained. Gathering of information about the subject that one will like to learn and techniques of information gathering is summarized. Also the important role of the information engineer, who acts as an intermediary between the expert systems and experts and who transfer the expert system information to the system are explained. In the second sub heading, the description of artificial intelligence through out time and subjects forming artificial intelligence are summarized. In the third sub heading, named expert systems, the general structure of expert systems, areas of implementation, advantages and disadvantages are explained briefly. The planning of the expert systems structure and information representation methods are described in detail. Also information about the CLIPS expert system, used in this study is presented. In the forth sub heading, the description of personnel selection, the preparations that should be completed before the selection, the sources that will be utilized in selection process, the phases of personnel selection, the interviewing method, important aspects that should be taken into account in interviewing phase and find employment process are described. In the last sub heading, named performance evaluation, the description of performance evaluation, its aim and benefits, the areas where performance evaluation are utilized, are explained. Also in this section, performance evaluation methods, the common mistakes encountered in these evaluation methods and the implementation of the result the performance evaluation are explained. Third main section, named as findings, constitutes of two sub headings. In the first sub heading, the computer program developed by utilizing expert system, database and user interface and used in personnel selection and performance evaluation is described. In the second sub heading, the examples of implementations where the developed computer programs are utilized are provided. In the last section named discussions and results, the results of this study are explained. VIII