Bir eliptik denklem sınıfı için integral operatörler ve bir yansıma prensibi
- Tez No: 13090
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ÇAĞLIYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada, ÖZET 3u.....9u t '. ' t-2-|tB(r)u = O (1) 9x, dx 1 n şeklindeki eliptik denklem sınıfının çözümleri için iki in tegral operatör elde edildi. Bu integral operatörler, Laplace denkleminin bazı sınır şartlarını sağlayan çözümle rini (1) denklem sınıfının çözümleri üzerine dönüştüren operatörlerdir. Ayrıca (1) denklem sınıfının sonlu yarıçaplı kürelerdeki çözümleri için bir yansıma prensibi verildi. Bu yansıma prensibinin bir sonucu olarak, (1) denkleminin üç boyutlu Euclidean uzayındaki sınırlı bir bölgenin dışında tanımlı çözümlerinin analitik devamı incelendi.
Özet (Çeviri)
11. SUMMARY In this study, two integral operators are obtained for the solutions of the class of the eliptic equation 2 2 ^-üt... t- tB(r)u « 0. (1) 2 2 1 n These are the integral operators map the solutions to the Laplace equation satisfying some boundary conditions onto the solutions to the equation (1). Moreover, ucırıg these integral operators, a reflection principle for the solutions to the equation (1) defined in the spheres with finite radius is given. As a result of this reflection principle we have studied the problem of the analytic continuation of solutions to the equation (1) defined in the exterior of a bounded domain in three- 3 dimensional Euclidean space !R.