Osteoporoz ile ilgili bazı genetik polimorfizmlerin Türk toplumunda araştırılması
Investigation of some genetic polymorphisms associated with osteoporosis in Turkish population
- Tez No: 130961
- Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
OSTEOPOROZ İLE İLGİLİ BAZI GENETİK POLİMORFİZMLERİN TÜRK TOPLUMUNDA ARAŞTIRILMASI Zekiye Yurtsever Hacettepe Üniversitesi, Biyoloji Bölümü, Biyoteknoloji Anabilim Dalı ÖZ Osteoporoz, düşük kemik mineral yoğunluğu (BMD) ve kemik mikroyapısının bozulması sonucu kırık riskinin artması ile karakterize bir hastalıktır. Farklı populasyonlarda çok sayıda aile ve ikizlerle yapılan çalışmalar, birçok genetik polimorfizmlerin, BMD ya da osteoporotik kırık riskinin artması ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada kalsitonin reseptörü (CTR), transforme edici büyüme faktörü beta 1 (TGF~p1) ve vitamin D reseptörü (VDR) genlerindeki beş farklı polimorfizm postmenopoz dönemindeki 68 osteoporotik ve 22 normal Türk kadınında araştırılmıştır (44 ve 80 yaş arası). Lumbar omurgalarının kemik mineral yoğunluğu, çift enerji X ışını absorbsiyometri yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. CTR, TGF-pi ve VDR genleri polimeraz zincir reaksiyonu kullanılarak ayrı ayrı amplifiye edilmiştir. Bu genlerdeki 5 polimorfizrnin gözienebilmesi için polimeraz zincir reaksiyonu temelli restriksiyon parça boyu polimorfizmi analiz yöntemi kullanılmıştır. Bu amaçla Alu I ve Bsl I restriksiyon endonükleazları sırasıyla CTR ve TGF-pi genindeki; Bsm I, Apa I ve Taq I restriksiyon enzimleri ise VDR genindeki polimorfizmleri belirlemek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF SOME GENETIC POLYMORPHISMS ASSOCIATED WITH OSTEOPOROSIS IN TURKISH POPULATION Zekîye Yurtsever Hacettepe University, Department of Biology, Biotechnology Section ABSRACT Osteoporosis is defined as a disease of low bone mineral density (BMD) and microarchitectural deterioration of bone, which lead to increased risk of fracture. Numerous family and twin studies from different populations have indicated a number of genetic polimorphisms that have been associated with BMD or increased risk of osteoporotic fractures. In this study, five different polymorphisms in the three genes namely calcitonin receptor (CTR) gene, transforming growth factor beta 1 (TGF-pi) gene and vitamin D receptor (VDR) gene have been investigated in Turkish postmenopausal 68 osteoporotic and 22 normal women (aged 44 and 80 years). Lumbar spine BMD was measured by dual energy X-ray absorptiometry (DXA). CTR, TGF-pi and VDR genes were amplified separately by polymerase chain reaction using proper primers. Polymerase chain reaction based restriction fragment length polymorphism were applied to screen the 5 polymorphisms in these genes. For this purpose; restriction endonucleases Alu I and Bsl I were used for determinig polymorphism in the CTR gene and TGF-pi gene respectively. To determine 3 polymorphisms in the VDR gene restriction enzymes Bsm I, Apa I and Taq I were used.