Preparation of poly(2-hydroxyethyl methacrylate-co-methacryloyl amido histidine) based monolithic rods for human-immunoglobulin-G separation
İmmunoglobulin-G ayrılması için poly(2-hidroksietil metakrilat-metakriloil amido histidin) temelli monolitik çubukların hazırlanması
- Tez No: 130962
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL DENİZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Monolitik kolonlar, tek parçalı gözenekli yapılar olarak kolon tüpleri içerisinde polimerizasyonla hazırlanmaktadırlar. Gerekli durumlarda, matriks yüzeyi fonksiyonize edilerek istenilen bağlama özelliğine sahip sorbent üretimi yapılmaktadır. Kolay hazırlanabilmesi, eşsiz özellikleri ve mükemmel performansından dolayı hem Yüksek Performans Sıvı Kromatografisinde (HPLC) hem de Kapiler Elektrokromatografide (CEC) monolitik kolonlar son dönemlerde dikkatleri üzerine çekmektedirler. Bu çalışmada p(2-hidroksi metakrilat-Metakriloil amido histidin) temelli monolitik afinite sorbentinin hazırlanması, karakterizasyonu ve afinite uygulaması çalışılmıştır. Ayrıca, bu sorbentin, dezavantaj ve sınırlamaları kısaca tartışılmıştır. Bu çalışmada insan plazmasından etkin bir insan-lgG' si ayrılması için yeni bir yaklaşım geliştirilmeye çalışılmıştır. Metakriloil amido histidin (MAH) ligand olarak seçilmiş ve metakroil klorür ve histidinin reaksiyonu ile hazırlanmıştır. Monolitik çubuklar, MAH monomeri ile 2-hidroksietil metakrilat (HEMA)' in yığın polimerizasyonu ile üretilmiştir. Oldukça gözenekli bir yapıya sahip olan monolitik çubukların spesifik yüzey alanı, 245.8 m2/g olarak ölçülmüştür. Sentezlenen MAH monomeri, Fourier Transform Infrared Spektroskopisi (FTIR) ve Nükleer Manyetik Rezonans Spektroskopisi ile karakterize edilmiştir. P(HEMA-MAH) monolitik çubuklar, şişme testi, FTIR, taramalı elektron mikroskopisi (SEM), optik fotoğraf ve elementel analizle karakterize edilmiştir. Sulu çözeltiden insan-lgG' si ayrılmasında kullanılan monolitik çubukların denge şişme oranı %44 ve MAH içeriği 18.87 (j.mol/g olarak belirlenmiştir. Maksimum insan-lgG adsorpsiyonu 9.43 mg/g (pH 7.4 fosfat) olarak belirlenmiştir. Ayrıca bu afinite çubukların insan plazmasından tek basamakta insan-lgG'si ayrılmasında kullanılabileceği belirlenmiştir. Adsorpsiyon-desorpsiyon döngüsünde adsorpsiyon kapasitesinde önemli bir değişim gözlenmemiştir. T*J2!Sp,IBIE9*" mim
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A monolithic column is the continuous unitary porous structure prepared by in situ polymerization or consolidation inside the column tubing and, if necessary, the surface is functionalized to convert it into a sorbent with the desired chromatographic binding properties. Monolithic columns have attracted considerable attention in liquid chromatography and capillary electrochromatography in recent years due to their simple preparation procedure, unique properties and excellent performance, especially for separation of biopolymers. In this work preparation, characterization and applications of the monolithic affinity adsorbent were studied. In addition, the disadvantages and limitations of the monolithic affinity adsorbent are also briefly discussed. In this study a novel and new approach was developed to obtain an efficient separation of human-IgG from human plasma. Methacryloyl amidohistidine (MAH) was chosen as a ligand and synthesized by using methacryloyl chloride and histidine. Monolithic rods were obtained by the bulk polymerization of MAH and 2- hydroxyethyl methacrylate (HEMA) conducted in a tube. Owing to the reasonably rough character of the surface, p(HEMA-co-MAH) monoliths had a specific surface area of 245.8 m^/g. Synthesized MAH monomer was characterized by FTIR and NMR. p(HEMA-co-MAH) monoliths were characterized by swelling studies, FTIR, scaning electron microscopy and elemental analysis. These p(HEMA-co-MAH) monolitihc rods with a swelling ratio of 44%, and containing 18.87 umol MAH/g were used in the adsorption/desorption of human-IgG from aqueous solutions. The maximum amount of human-IgG adsorption from human plasma in phosphate buffer at pH 7.4 was 9.43 mg/g, respectively. The affinity rods allowed the one-step separation of human-IgG. It was observed that human-IgG could be repeatedly adsorbed and desorbed with p(HEMA-co-MAH) monoliths without significant loss in the adsorption capacity.