Dirac delta genelleşmiş fonksiyonunun rassal değişkenlerin dağılımları teorisinde uygulamaları
Applications of Dirac delta generalized function to theory of distributions of random variables
  1. Tez No: 131215
  2. Yazar: YELİZ MERT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMBİYA AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DIRAC DELTA GENELLEŞMİŞ FONKSİYONUNUN RASSAL DEĞİŞKENLERİN DAĞILIMLARI TEORİSİNDE UYGULAMALARI YELİZ MERT Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Embiya Ağaoğlu 2003, 75 sayfa Bu tezde rassal değişkenlerin fonksiyonlarının dağılımları araştırılırken kullanılan klasik Değişken Değiştirme ve Dağılım Fonksiyonu metotlarına alternatif olan, Heaviside genelleşmiş fonksiyonu ve Dirac delta genelleşmiş fonksiyonuna dayalı bir metot geliştirilmiştir. Bu metot sürekli rassal değişkenlerin hem dağılımını ve hem de yoğunluk fonksiyonunu bulma olanağı sağlamanın yanı sıra kesikli rassal değişkenler için genelleşmiş yoğunluk fonksiyonu kavramı tanımlamaya imkan sağlamıştır. Böylece sürekli rassal değişkenlerin ve kesikli rassal değişkenlerin aynı şekilde incelenebilme imkanı elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Heaviside genelleşmiş fonksiyonu, Dirac delta genelleşmiş fonksiyonu, Genelleşmiş fonksiyon.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis APPLICATIONS OF DIRAC DELTA GENERALIZED FUNCTION TO THEORY OF DISTRIBUTIONS OF RANDOM VARIABLES YELİZ MERT Anadolu University Graduate School of Natural and Applied Sciences Statistics Program Supervisor: Prof. Dr. Embiya A?AO?LU 2003, 75 pages In this thesis, a method of obtaining distributions of transformed random variables was developed. This method based on the Heaviside generalized function, the Dirac delta generalized function and can be considered as alternative to classical Change of Variable and Distribution Functions methods. Mentioned method allowed to obtain the distribution functions or the density functions of continuous random variables, and also defined the concept of generalized density function for discrete random variables. So, the opportunity of examining continuous random variables and discrete random variables in the same way was obtained. Keywords : Heaviside generalized function, Dirac delta generalized function, Generalized function ii