Klorofil A ve B ile feofitin A ve B'nin yapı kararlılıklarının incelenmesi
Investigation of the structural stabilities chlorophyll A and B and pheophytin A and B
  1. Tez No: 131255
  2. Yazar: SEDAT YURDAKAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada klorofil a ve b ıspanak ve çim bitkilerinden saflaştırılması ile ve feofıtin a ve b ise klorofil a ve b'nin demetalasyonu ile hazırlanmış, daha sonra bu yapıların çeşitli ortam ve çözücülerdeki kararlılıkları yanında oksidantsız, hidrojen peroksit, tert-bütil hidroperoksit ve sodyum hipoklorite karşı yapı kararlılıkları 30 °C'de ve farklı pH'larda incelenmiştir. Bu klorofil türevlerinin farklı ortam, çözücü ve oksidantlardaki parçalanma kinetiği UV-Görünür bölge taramalı spektrofotometre kullanılarak elde edilen spektrumlardaki Soret pikinin absorbansmdaki azalma takip edilerek araştırılmıştır. Klorofil a ve b ile feofıtin a ve b'nin yapı kararlılıkları incelendiğinde direk güneş ışığında hemen bozundukları, direk güneş ışığından uzak aydınlık ortamda daha yavaş ve karanlık ortamda su çözücüsü hariç bozunmadıkları gözlenmiştir. Klorofil türevlerinin farklı pH'larda ve oksidantsız ortamlarda yapı kararlılıkları incelendiğinde, asidik ortamlarda demetalasyonla birlikte porfirin halkalarının parçalanması, bazik ortamlarda ise defitolasyonla birlikte feofitin a hariç asidik ortamdan daha yavaş halka parçalanması gözlenmiştir. Bu oksidantsız ve bazik ortamda feofitin a'nın hidrolizi ile fitol grubunun ayrılması ile oluşan feoforbid a yapısının bozunmadığı gözlenmiştir. Klorofil yapılarının oksidantlara karşı yapı kararlılığı incelendiğinde klorofil a'nın yapı kararlılığının NaOCİ < H202
Özet (Çeviri)
In this study, chlorophyll a and b were purified from grass and spinach, pheophytin a and b were prepared with demetalation of chlorophyll a and b, and then their structural stabilities in different medium and solutions, under nonoxidant condition and toward hydrogen peroxide, tert-butyl hydroperoxide and sodium hypochlorite were studied in various pH's at 30 °C. The degradation kinetics of these chlorophyll derivatives were determined by following the decrease of the Soret band intensities in the UV-Vis spectra. When chlorophyll a and b and pheophytin a and b were investigated in direct sun light, they were degradated very fast. When they were investigated in indirect sun light, they were degradated slower than in direct sun light, and in darkness no degradation was observed except in water. When chlorophyll derivates were investigated in different pH's, in nonoxidant medium and in acidic media, they had demetalation and degradation of their porphyrin ring. In addition in basic medium, their phytol group was broken and very slow degradation than in acidic medium except pheophytin a. In basic medium, pheophytin a was hydrolised and changed into pheophorbide a and it showed non degradation. When chlorophyll derivates were investigated toward oxidants, their structural stabilities increased as follow NaOCI < H202