Doğal taşın konutlarda döşeme kaplaması olarak kullanımı
Using natural stone on floor covering
- Tez No: 131268
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Doğal taş malzeme kendine özgü etkisi, gücü ve görselliğiyle konutlarda döşeme kaplaması olarak karşımıza çıkan bir malzemedir. Kullanıldığı mekanlarda olumlu etkiler bırakan bu malzeme, farklı tasarımlara olanak sağlayan çeşitliliğiyle, biçimsel farklılığıyla, estetik görünümüyle, hijyenik oluşu ve insanlar üzerinde bıraktığı güçlü etki ile iç mekan tasarımlarında tercih edilmektedir. Tüm bu niteliklerden dolayı doğal taşların konutlarda döşeme kaplaması olarak kullanımları araştırılmıştır. I. Bölümde doğal kaynaklı bir malzeme olan doğal taşın sınıflandırılması yapılarak; bu sınıflandırma içinde yer alan taşlar ve taşların fiziksel, kimyasal özellikleri incelenmiştir. II. Bölümde doğal taş malzemenin kullanım yerini belirleyen özellikler doğrultusunda, gerekli literatür çalışmaları yapılarak, ilgili tezler araştırılarak ve gerekli kurumlarla görüşülerek, iç mekan döşemelerde en çok kullanılan doğal taşlar; mermer, granit, traverten belirlenmiştir ve bu taşların uygulama biçimleri, geçirdikleri işlemler incelenmiştir. III. Bölümde ise konutta döşeme kaplaması olarak kullanılan taşların seçim ölçütleri ve buna bağlı olması gerekli fiziksel ve kimyasal özellikleri incelenmiştir. Konutlarda döşeme kaplamalarında kullanıcı-mekan ilişkisi doğrultusunda konut içi insan gereksinimleri tespit edilmiştir. Konutlarda döşeme kaplamalarında uygulanmış olan farklı doğal taş örnekleri, görsel etkileri ve mekanla ilişkisi ele alınarak yorumlanmıştır. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Natural stone materials are used floor covering at recidences because of its powerful and visiual structure. This material is prepared in interior designs since its form gives possibility for diffrent kinds of conception and it's feature such as aesthetic and hygenic let people feels good and possitive. Using the natural stones as floor covering was researched while taking into considiration of the features of natural stones. First part: natural stones, physical and chemical structures are explained according to classification of natural stones. Second part: after making some kinds of literatüre (books and articles) studies, reading different thesis about this topic and making some researches with related institutions. Marble, granite and travertine are determined as the most used natural stones. Third part: The natural stones chemical and physical features are pointed out selections process of natural stones as floor covering. The necessities of people are determined according to relations between the user and the place that covers with natural stones. The visiual effects and the relations with recidences of different kinds of natural stones samples are explained.