Hafif giydirme cephe sistemler, çift cephe prensip ve uygulamalarının incelenmesi
- Tez No: 131276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ELAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Bina taşıyıcı sisteminden bağımsız olup bina dış yüzeylerine asılarak giydirilen, yük taşımayan fakat yük ileten elemanlardan oluşan, binanın dış ortam ile ilişkisini istenen performansları sağlayarak kuran dış örtü sistemleri şeklinde tanımlayabileceğimiz giydirme cepheler, günümüzde çok fazla kullanım alanına sahiptirler. Bu tezde giydirme cephelerden hafif giydirme cepheler ile gelişen giydirme cephe teknikleri ve uygulamaları incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, giydirme cephe sistemlerin tanımı, özellikleri ve tarihçesi anlatılmıştır. Ağır ve hafif giydirme cepheler olarak sınıflandırılan sistemin genel özellikleri çeşitli çizimler yardımıyla anlatılmıştır. İkinci bölümde hafif giydirme cepheyi oluşturan bileşenler; taşıyıcı iskelet, örtü bileşenleri, tespit bileşenleri ve opak bölgeler olarak adlandırılan parapet bölgeleri anlatılmış ve gerekli çizimlerle sistem incelenmiştir. Üçüncü bölümde hafif giydirme cephenin türünün belirlenmesi için binaya, giydirme cephelere ve fiziksel çevreye ait kriterler incelenmiştir. Çeşitli veriler incelenerek belirlenen sistem türünün doğru kurulumunun önemi anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, sistemin performansını etkileyen kriterler üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde gelişen giydirme cephe sistemleri içinde kullanıcı konforunu arttıran ve enerji tassaruf u sağlayan çift cephe sistemler ele alınmış sistem türleri, farklı uygulamalar, çeşitli çizim ve resimler ile incelenerek sistem anlatılmıştır. Sonuncu bölüm olan altıncı bölümde hafif giydirme cephelerin genel kullanım amacından hareketle sistemin kuruluşunun düzgün olmasının önemi ve kullanım kolaylığı ve enerji kullanımı açısından gelişen yeni sistemlerin getirdikleri ele alınarak tez sonuçlandırılmıştır. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY The curtain wall facade can be defined as a storey height form of construction suspended between the floors of a building, it is an exterior building wall that carriers no roof or floor loads. It is fastened to the structural frame and acts solely as an enclosing envelope. The light cladding wall systems in curtain walls and new technological progress 'double facade systems' has examined in this study. Introduction, classification and historical development of curtain wall systems mentioned in the first part of the thesis. The properties of both heavy and light cladding facade systems described with relevant drawings. The components of this light cladding facade system described with relevant drawings in the second part. These components can be defined as supporting elements, glazing units, fixing units and the opaque parts. The preference critics of curtain wall systems has mentioned in the third part. These critics are very important to decide the right systematical solution In the fourth part the performance properties has described to understand the system easily. The fifth part with the application of the new developed 'double facade system' has examined. Different double facade examples and their performances explained with relevant drawings and photos. In the conclusion part the benefits and the general use of this system and energy consumption of this new, modern systems has described. Ill