Yapılarda giydirme cephe sistemleri ve performans kriterleri
Performance critters and curtain wall systems of buildings
  1. Tez No: 84752
  2. Yazar: OKAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN DİLMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Bina cephelerinde uygulanan geleneksel dış kabuk sistemleri, yapının taşıyıcı sistemine getirdiği yük nedeniyle yüksek yapıların cephelerinde yetersiz kalmıştır. Bu nedenle yüksek bina cephelerinde daha hafif malzemelere ihtiyaç duyulmuştur. Metal ve cam gibi hafif elemanlardan oluşan metal çerçeveli giydirme cepheler yüksek bina cephelerinde tercih edilmiştir. Bundan dolayı yüksek binaların cephelerinde uygulanan metal çerçeveli giydirme cephelerin tanımı, gelişimi, türleri, sistemde kullanılan ana malzemelerin tanıtılması, sistemin performans kriterleri ile uygulamalarda dikkat edilmesi gereken hususlar bu tezin ana konularını oluşturmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde, tezin konusu, amacı ve kapsamı hakkındaki bilgiler aktarılmıştır. İkinci bölümde, giydirme cephe sistemlerin tanımı, gelişimi, prekast betonarme ve metal çerçeveli giydirme cepheler ve bu iki sistemin avantaj ve dezavantajları yer almaktadır. Tezin üçüncü bölümünde ise giydirme cephelerde kullanılan cam çeşitleri, alüminyum, ankraj ve tespit elemanları, cam fitilleri ile dolgu malzemelerin yer aldığı metal çerçeveli giydirme cephelerde kullanılan ana malzemeler incelenmiştir.Dördüncü bölümde, metal çerçeveli giydirme cephelerde, taşıyıcı sistem, genleşme, ısı yalıtımı ve kondensasyon, yangın korunumu, temizlik gibi konuların yer aldığı performans kriterleri sunulmuştur. Beşinci bölümde, metal çerçeveli giydirme cephelerde performans kriterlerini sağlayan sistemler anlatılmıştır. Altıncı bölümde ise metal çerçeveli giydirme cephe uygulamaları şantiye şartlarında incelenmiş ve montaj akış sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlar aktarılmış, gözlem yapılan şantiyelerdeki uygulama hataları, detay ve resimler ile sunulmuştur. Sonuç ve önerilerde, tezi oluşturan bölümlerden ortaya çıkan sonuçlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Traditional exterior wall systems that used for facades of buildings were not sufficiently qualified facade of the high buildings, because of transmission of load that comes from structural system. For that reason, light materials were needed for facade of the high buildings. Metal framed curtain wall system that formed from light materials like metal and glass were preferred to use on the facade of high buildings. Therefore, in- this“thesis”, definition, development, types of metal framed curtain wall system introducing of main materials that used in the system, necessary conditions in application and critters of system performance were constitute of the main subject. Information about aim and concept were mentioned in the introduction part. In the second part, curtain wall system definition, development, precast reinforcement concrete curtain wall and metal framed curtain wall system advantages and disadvantages of these two systems were exposed. In the third part main materials of metal framed curtain wall system; glass types, aluminium, anchorage and fixing elements, E.P.D.M, sealant were searched. In the fourth part, performance critters like aluminium elements, dilatation, thermal insulation and condensation, fire protection, cleaning were put forward.IV In the fifth part, systems that enable performance critters in metal framed curtain wall system were performed. In the sixth part, metal framed curtain wall system applications were investigated at the site conditions and important matters of processing of flow mounting were explained, application mistakes at the observed sides were utilised with detail and photographs. In the conclusion and suggestions, result that constitutes the each part of the thesis is evaluated.