Hafif giydirme cephe sistemlerinin analiz ve değerlendirilmesi için bir model
A model for the analysis and evaluating of light curtain walls
  1. Tez No: 104165
  2. Yazar: NABİ VOLKAN GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
HAFÎF GİYDİRME CEPHE SİSTEMLERİNİN ANALİZ VE DEĞERLENDİRİLMESİ İÇİN BİR MODEL ÖZET Bu çalışmada, çağdaş mimaride önemli bir yer tutan, düşey kabuk olarak özellikle yüksek yapılarda kullanımı olan hafif giydirme cephe sistemlerinin analiz ve değerlendirilmesi için yararlanılabilecek bir model geliştirilmiştir. İlk bölümde tez çalışmasının alanı, amacı ve izlenen yöntem açıklanmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde giydirme cepheler hakkında bilgi verilmiştir. Giydirme cephelerin tanımı yapılarak tarihçesinden bahsedilmiştir. Giydirme cepheler ağırlıklarına göre iki sınıfa ayrılmıştır: 1. Ağır giydirme cepheler 2. Hafif giydirme cepheler Hafif giydirme cephe sistemleri taşıyıcı iskelet türüne göre üçe ayrılmıştır: 1. Çubuk (Stick) sistemler 2. Yan panel sistemler 3. Panel sistemler Hafif giydirme cephenin bileşenleri üç kısımda ele alınmıştır: 1. Taşıyıcı bileşenler 2. Örtü bileşenleri 3. Tespit bileşenleri XIÖrtü bileşenleri kendi içinde saydam ve opak bileşenler olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Tespit bileşenleri ise konumlarına göre üç bölgede ele alınmıştır: 1. Örtü bileşeni ile taşıyıcı bileşen (çerçeve) arasında 2. Taşıyıcı bileşenler arasında 3. Taşıyıcı bileşen ile bina taşıyıcı sistemi arasında Bölümün sonunda giydirme cephelerde montaj ve yapılan çeşitli testler üzerine bilgi aktarılmıştır. Üçüncü bölümde, hafif giydirme cephe sistemlerinin analiz ve değerlendirilmesinde kullanılabilecek bir yöntemi belirlemek için öncelikle performans yaklaşımı üzerine bilgi verilmiştir. Bileşen tasarımında kullanılabilecek bir yaklaşım aktarılmıştır. Yapı için kullanılabilecek genel prensipler tanımlanmış, bu prensiplerin yapıda nasıl kullanılabileceği açıklanmıştır.“Yapı için prensipler”beşe ayrılmaktadır: 1. Çoktan aza geçiş 2. Denge 3. Farklı davranış ve özellikler 4. Süreklilik 5. Kuşkucu yaklaşım Model kurma konusunda bilgi verilmiş ve aşamaları belirtilmiştir. Yapı elemanı tasarımında kullanılabilecek genel bir model kurulduktan sonra, tez çalışmasının konusu olan hafif giydirme cephe sistemlerinin analiz ve değerlendirilmesi için daha detaylı bir model düzenlenmiştir. Cephe üzerinde etkili olan çevresel etmenler belirtilmiş, ayrı başlıklar altında ele alınmıştır. Cephe İle ilgili performans gereksinmeleri konusunda bilgi verilmiş, karşılanıp karşılanmadığının incelenebilmesi için performans ölçütleri belirlenmiştir. Bundan sonra, hafif giydirme cephe bileşenlerinin ve birleşimlerin performans analizi ve değerlendirilmesinin yapılabilmesi amacıyla tablolar düzenlenmiştir. Her xuperformans ölçütünün her bileşen ve birleşim üzerindeki etkinlik düzeyini saptayabilmek için“yaP* için prensipler”olarak adlandırılan prensiplerden yararlanılmıştır. Performans ölçütlerinin önemlilik dereceleri“az önemli”,“önemli”, çok önemli" şeklinde üç düzeyde ele alınmış ve tablolar buna göre düzenlenmiştir. Bileşen ve birleşimler tablolar ile ayrı ayrı analiz edilerek değerlendirildikten sonra sistemin bütün ündeki durumun anlaşılabilmesi amacıyla tablolar bir araya getirilmiştir. Üst üste konumlandırılan tablolardan hafif giydirme cephe sistemleri için genel olarak en etkin kriterler okunabilmektedir. Dördüncü bölümde, bir önceki bölümde ortaya konan modelin tanınmış iki firmaya ait örnekler ile sınaması yapılmıştır. Örneklerin değerlendirilmesi; her performans ölçütünün ayn ayrı ele alınması ve her ölçütün bileşen ve birleşimler üzerindeki etkinlik durumuna göre örneklerin analiz edilmesi şeklinde yapılmıştır. Sonuçlar bölümünde, çalışmanın genel bir özeti yapılmış ve modelin hafif giydirme cephelerin analiz ve değerlendirilmesinde kullanılabilirliği üzerinde durulmuştur. X1U
Özet (Çeviri)
A MODEL FOR THE ANALYSIS AND EVALUATING OF LIGHT CURTAIN WALLS SUMMARY In this study, a model for the analysis and evaluating of light curtain walls, that are significant at the contemporary architecture and used as vertical envelope especially on high-rise buildings is built In the first chapter, the subject, the aim and the method of the thesis are explained. In the second chapter of this study, information is given about curtain walls. The description and the history of curtain walls are mentioned. Curtain walls are divided according to their weight into two groups: 1. Heavy curtain walls 2. Light curtain walls Light curtain walls are classified according to their supporting framework into three groups: 1. Stick systems 2. Semi-panel systems 3. Panel systems The components of light curtain walls are categorized into three parts: 1. Supporting components 2. Covering components 3. Fixing components xivCovering components are divided into two as transparent and opaque components. Fixing components are divided into three area according to their location: 1. Between the covering and supporting (frame) component 2. Between the supporting components 3. Between the supporting component and the building structure At the end of the chapter, information is given about the installation and testing of light curtain walls. In the third chapter, information is given at first about performance approach in order to determine a method for the analysis and evaluating of light curtain wall systems. A usable approach is mentioned for component design. General principles are described and explained how they can be used on building.“Principles for building”are: 1. High > low 2. Balance 3. Separate lives 4. Continuity 5. Creative pessimism Information is given about model building and the stages are determined. After a general model is built for the design of the building element, a more detailed model is built for the analysis and evaluating of light curtain wall systems, that is the subject of this study. The environmental factors which are effective on exterior walls are determined and discussed under separate titles. Information is given about the performance requirements related with the exterior walls, and the performance criteria are determined in order to examine the response to the performance requirements. After that, tables are prepared in order to be able to analyse and evaluate the components and joints of light curtain walls. The“principles for building”are used XVfor finding out the effectiveness level of the performance criteria on every component and joint. The importance levels of the performance criteria are determined as“not much important”,“important”and“very important”, and the tables are prepared according to those levels. After the components and joints are analysed and evaluated with separate tables, the tables are united in order to determine the state of the whole system. The most effective criteria for light curtain walls can be found out from the united tables. In the fourth chapter, the model that is given in the previous chapter is examined with examples of two known firms. By the evaluation, every performance criterion is discussed separately and the examples are analysed according to the effectiveness level of the criteria on the components and joints. In the conclusion chapter, the study is summarized and the model is examined if it is usable for the analysis and evaluating of light curtain walls. XVI