Konut iç mekanında kullanılan malzemeler ve yüzey dokuları
Materials and surface textures in the interiors
- Tez No: 131278
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
ıı ÖZET Mimarlık ve iç mimarlık kavramalarının buluştukları ortak nokta olan mekanın tanımı, sınırlandırılmış boşluk olarak yapılır. Mekanın yaratılması için sınırlandırılması gerekir. Bazı tanımlamalara göre, mekan, yüzeylerin, ışığın ve içindeki elemanların uygun biçimde kullanılması ile yaratılan çevre olarak tanımlanmaktadır. Mekanı sınırlayan öğeler, yüzeylerdir, iç mekanda ise yüzeyler, mekanı oluşturan temel eleman olmaktadır. Mekanın algılamasında, yüzeylerin, dokularının ve oluştukları malzeme özelliklerinin önemi büyüktür. Mekanı belirleme, vurgulama ve istenilen etkinin ifade edilmesi istendiğinde bunu tamamen kullanılan malzeme ve doku üzerinden yapabiliriz. Bu çalışmada dokunun kuramsal olarak incelenmesi, dokunsal ve görsel olarak algılanan dokunun malzemeye bağlı olarak değişimi ve malzemelerin dokuyu oluşturması için gerekli olan yüzey işlemleri incelenmiştir. Son bölümde, iç mekanlarda kullanılan malzeme, ve malzemenin yüzey işlemine göre oluşturduğu dokunun, karşılıklı etkileri örnekler üzerinden yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Architecture and Interior Architecture concepts meet in the same point that architecture 's recognized as a 'limited space'. And for create a space it should be limited. Some decribe 's that space; contains surfaceses, ligthening and equipment that fits the human creative space. Surfaces limited the space at the interior and surfaces causes space by itself. Surfaces and textures that conditioned from materials, are important for perception the space. If you want to determined the space, you can do it with using materials and their textures. This work examined textures, that separete like touchable textures and visual textures and changed with their material that they made from. Also contains upper surface processes that makes texture on the materials. At least show how spaces influenced with all this effects and analyzed how it can be in different samples.