Endüstri ürünleri tasarımında arayüz ölçütleri
The Interface principles on design of industrial design
  1. Tez No: 131293
  2. Yazar: EBRU GÜZELDEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL TOKA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Konu: Endüstri Ürünleri Tasarımında Arayüz ölçütleri Amaç ve Kapsam: Bu tezde, endüstri tasarımında, insan ve makine sistemleri ilişkisinde, bilgi ve güç alışverişinin sağlandığı arayüz alanında, ürünlerin, yazılım (anlama, algıya, bilgiye dayalı...) ve donanımların (renk, biçim, doku, malzeme,...) birbiriyle eşgüdümlü olarak, tasarım eylemi ve kullanıcı özellikleri ile bileşimi sağlanmalıdır. Kullanıcı ve özellikleri, tasarıma ve tasarım eyleminin amaç olduğundan, insan ve çevresinin odak alınmasıyla tasarımın içeriğindeki yazılım ve donanımları, arayüz ölçütleri başlığı altında araştırılmıştır. 1. Bölüm: Arayüz Kavramı, bu kavramın bulunduğu yerler, doğa ve insan incelenmiştir. Çeşitli arayüz kavramları ve bu kavramların irdelenmesi, doğa ve insandaki arayüzlerin resim ve şekillerle anlatımı yer almaktadır. 2. Bölüm: Insan-ürün ilişkisinde, endüstri ürünleri tasarımında, arayüz alanı ve uzantılarının ölçüt koyuculuğu belirlenerek örneklerle anlatımı yapılmıştır;“Endüstri Ürünleri Tasarımında Arayüz ölçütleri”incelemesine yardımcı olacak çeşitli ve farklı alanlardaki örnek alınan araçlar üzerinde incelemeler ve belirlemeler yapılmıştır. 3.Bölüm: Endüstri ürünleri tasarımı bakımından, kullanıcı-ürün ilişkisinde arayüz ölçütlerine dair araştırmalar, bakış açıları ve öneriler, tasarım ürünlerinde yaşanılan arayüz alanındaki doğru ve/veya hatalı örnekler sunulmuştur. Tüm bölümlerden çıkan sonuçlar, bu bölümde ana 41 başlık altında toplanmıştır. Toplanılan bilgiler ışığında, 200'e yakın arayüz ölçütü ortaya konmuştur; araştırma içinde bulunan bilgiler, gelecek araştırmalarda ele alındığında, var olan ölçüt ana başlığı altında daha bir çok ölçüt çıkarılabileceği gibi, burada işlenen bir çok ana başlık ve ölçüt hakkında araştırmalar yapılıp geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Subject: The Interface Principles on Design of Industrial Product. Aim and Extents: In this thesis, including of industrial design, in the relationships of man and machine systems, in the area of interface of where providing information and power, cause of the specialties getting to principles to design, interface principles are researched with human and environment are checked over. 1. Section: Concepts, The Area of Concepts, Nature and Human: Interface concepts and these concepts researched, nature and human interfaces are defined with the schemes, graphics and photos. The information about interfaces have been spring and taken to the conclusion part 2.Section: Interfaces are able to able to putting principles to industrial design in relation human-product. The products on various areas are researched and determined. In the examples, there have been fixings. 3.Section: They're put on; In the view of industrial design, for the interface principles user-product relationship researches, the view of designs and advises, the examples of the right and wrong interfaces of design and design products. Conclusions of all sections are connected 41 with the title with the view of all information, approximately 200 interface principles inputs are have been gathering. In the research, one can add the new determining information in this research when the subject areas may have increased with checking over again. VI i