Kişisel iletişim ürünleri biçimsel dili ve kullanıcı-arayüz ilişkisi
The form language of the personal communication products and user-interface relations
  1. Tez No: 149394
  2. Yazar: ZEYNEP KAYAALP
  3. Danışmanlar: PROF. ŞERMİN ALYANAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Güzel Sanatlar, Industrial and Industrial Engineering, Fine Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bu çalışmada, iletişim kavramı içinde ürün olarak cep telefonlarının tasarımında, nesne-insan ilişkisinin çok boyutlu etkisi vurgulanmaktadır. Teknolojik gelişme ve kullanıcının etkisi ile biçimsel değişim geçirmekte olan cep telefonları, anlam düzeyinde ele alınarak, değerlendirme ölçütleri ortaya konmuştur. Birinci bölümde, iletişim kavramı, insan- insan ve insan- nesne iletişimi olmak üzere iki farklı açıdan incelenmiştir. Kişisel iletişim kavramını somutlaştıran ve insanlar arası iletişimi en yaygın biçimde yerine getiren mobil telefonların telefon tarihindeki tarihsel gelişimi, biçimsel özellikleri incelenmiştir. İkinci bölümde, ürün, kendini anlatması bakımından ele alınarak, göstergebilim ve anlambilimin önemli kuramcıları tarafından ortaya konan görüşler doğrultusunda incelenmiştir. Tasarımda anlam ve yorumlama, ürün anlambiliminin kapsamına girmektedir. Bu nedenle, ikinci bölüm, ürün anlambilimine farklı bakışları içermektedir. Mobil telefonların biçimsel özelliklerine ait olan simgesel değerler, bu bölümde paralellik kurularak ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde, Tasarım Ürünleri Biçimsel Değişimi', 'Biçim Olgusu' ve 'Biçim Neyi İzler?' gibi alt bölümlerle, iletişim ürünlerini etkileyen faktörler ortaya konmuştur. Kullanıcı açısından, kullanılabilirlik kavramı, algısal etkiler incelenerek, mobil telefonlar için değerlendirme ölçütleri çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the multi dimensional effect of object-human relationship in the design of mobile phones as a product in the communication concept is being emphasized. Mobile phones undergoing a change in form in the influence of technolojical progress and the effects of the users are studied in meaning and evaluation criterion are formed. In the first chapter, communication is examined in two different aspects, namely the human-human communication and the human-object communication. Mobile phones which turns the personal communication concept concrete and carries out communication between people as the most wide spread agent are examined through their historical progress in the history of telephone and their formal qualities. In the second chapter, a product, taken in the light that it explains itself, is analyzed through the views expressed by important theoreticians of semantics. Meaning and interpretation in design are the subject of design semantics. Therefore the second chapter includes different points of view on product semantics. Symbol values belonging to the forms of mobile phones are examined in this chapter in parallel to these views. In the third and final chapter, through subtitles such as 'The Change of Form in design Products', ' The Form Fact' and ' Form Follows What?' factors effecting communication products are listed. The usability concept and perceptional effects from the user aspect are examined and evalution criterion for mobile phones are constructed. VI