E-commerce web application in fashion industry: Kansei engineering approach with means-end chain analysis
Moda sektöründe e-ticaret web uygulaması: Neden-sonuç zinciri analiz yöntemiyle Kansei mühendisliği yaklaşımı
- Tez No: 956745
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NURİ BAŞOĞLU, DOÇ. DR. EDA ÇORBACIOĞLU GÖNEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Psikoloji, Industrial Design, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji,Tasarım ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, e-ticaret moda sitesi tasarımı ve kullanıcı deneyiminin, müşteri algıları ve duyguları üzerindeki etkisini anlamayı amaçlamaktadır ve neden-sonuç zincir analizi yöntemi kullanılmaktadır. Pazar dinamikleri, arz odaklıdan talep odaklıya kayarken, şirketlerin müşteri ihtiyaçlarına uyum sağlaması gerekmektedir. Ürün sunumu, sunum ortamı ve tasarım gibi faktörler artık önemli hale gelmiştir. Araştırma, beş UI/UX uzmanı ve altı e-ticaret kullanıcısı ile yapılan mülakatlarla başlatılmış, ardından on bir e-ticaret sitesi analiz edilmiştir. Dört site seçilerek, kansei kelimeleri oluşturulması amacıyla on tüketiciyle röportaj yapılmıştır. Bu kelimeler, neden-sonuç zinciri analizinde kullanılacak olan özellikler, sonuçlar ve değerler başlıklarını şekillendirmiştir. Çalışma, kullanıcıların e-ticaret sitelerini benimseme süreçlerini, tasarımda etkili olan faktörleri ve bu faktörlerin kullanıcı deneyimine nasıl dönüştüğünü anlamaya odaklanmaktadır. Kullanıcı arayüzü tasarımı, verimlilik ve kullanılabilirlik gibi konular, kullanıcıda uyandırdığı kansei kelimeleri kapsamında incelenecektir. Means-end zincir yöntemi ve Schwartz değer yönelimi ölçekleri kullanılarak, müşteri algıları ve duygusal tepkileri, tasarım özellikleri ve sonuçlarıyla eşleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study explores how e-commerce fashion site design and user experience influence customer perceptions and emotions, utilizing the means-end chain analysis method. As market dynamics shift from supply-driven to demand-driven, companies must adapt to customer needs. Factors such as product presentation, medium, and design are now key considerations. The research involved multiple stages: interviews with five UI/UX experts and six e-commerce users, followed by an analysis of eleven e-commerce sites. Four sites were selected for further examination, and ten consumers participated in generating kansei words. These words helped shape the attributes, consequences, and values used in the means-end chain analysis. The study focuses on understanding how users adopt e-commerce sites, the factors influencing their design, and how interface design, usability, and efficiency evoke specific emotions. The aim is to identify the stages of user adoption and how they translate into design features that enhance user experience. The means-end chain method, supported by Schwartz's values orientation scales, was used to map customer perceptions and emotional responses to design attributes and consequences.