Biberde kurutma sıcaklığının farklı gelişme dönemlerinde hasat edilen tohumların kalitesine etkisi
The Effects of drying temperatures on seed quality of serially harvested seed lots in pepper
- Tez No: 131299
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BİBERDE KURUTMA SICAKLIĞININ FARKLI GELİŞME DÖNEMLERİNDE HASAT EDİLEN TOHUMLARIN KALİTESİNE ETKİSİ Meltem BEKTAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof, Dr. ibrahim Demir Bu çalışma Sera-Demre 8 biber (Capsicum armımm L.) çeşidinde, 2002 yılı vegetasyon döneminde farklı dönemlerde hasat edilen meyvelerden elde edilen tohumlarda farklı kurutma sıcaklıklarının ve hasat döneminin tohum kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Denemede meyveler çiçeklenmeden 55 (erken), 65, 75 (olgun) ve 85 (aşın olgun) gün sonra hasat edilmiştir. Her hasat döneminden elde edilen tohumlar üç gruba ayrılarak 25 (kontrol), 35 ve 45 "C'de CaCb eriği üzerinde (%35 oransal nem) 24 saat süreyle kurutulmuştur. Arkasından tohumlar bir gün de oda koşullarında tutulmuştur. Tohum kalitesi çimlendirme testi, tetrazolium testi, soğuk test ve fide kök uzunluğu ile belirlenmiştir. Tüm kalite testlerinde sıcaklık ve hasat dönemleri arasında interaksiyon olmadığı, en iyi hasat döneminin 65 ve 75. hasat dönemleri olduğu belirlenmiştir. 55. hasat dönemi ise en düşük değerleri vermiştir. Geç hasat dönemi olan 85. günde de çimlenme sonuçlarında 65 ve 75. dönemlere göre düşüş olmuştur.Ekte edilen sonuçlar, uygun hasat zamanının belirlenmesi koşuluyla biberde kurutma sıcaklığının 45°C'ye kadar çıkabileceğini göstermektedir. Kurutmaya dayanan açısından en uygun hasat zamanı çiçeklenmeden sonra 65 ve 75. günlere denk gelen, meyvenin parlak kırmızı renkte olduğu dönemdir. 2003,34sayfe. ANAHTAR KELİMELER: Biber, hasat zamanı, tohum kurutma, çimlenme.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS OF DRYING TEMPERATURES ON SEED QUALITY OF SERIALLY HARVESTED SEED LOTS IN PEPPER Meltem BEKTAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof. Dr. Ibrahim Demir This work was carried out to determine the effect of drying temperatures on seed quality of pepper seed (Capsicum aunuum L.cv.Scra-Dcmrc 8) harvested serially vegetation period in 2002. Fruits were harvested 55 (immature). 65, 75 (mature) and 85 (overmature) daa (days after anrhesis). In every stage of maturity, seeds were extracted and dried at 25, 35 and 45 "C with 35 % relative humidity obtained by saturated CaCh solution for 24 hoars. Seeds were dried at room temperature for another 24 hours subsequently. Seed quality was assessed by seed germination, tetrazoltum, cold test and seedling root length. There was no interaction between harvest period and drying temperatures in all quality tests and the best harvests were found as 65 and 75 daa. Seeds harvested 55 daa gave fee lowest votaes. In the last harvest of 85 days, seed germination slightly declined compared to those of 65 and 75 daa. Results showed that pepper seeds can be dried up to 45°C providing that fruits were harvested 65-75 days after anthesis. At this stage, fruits are brightly red coloured 2003, 34 KEY WORDS: Pepper, harvest period, seed drying, germination.