Süreksizlik gösteren rijit bir yarım uzay üzerine oturan elastik tabakanın sürtünmesiz temas problemi
- Tez No: 13130
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN AKSOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
II ÖZ Bu çalışmada süreksizlik gösteren rijit bir yarım uzay üzerine oturan elastik tabakanın sürtünmesiz temas problemi incelenmiştir. Tabaka serbest yüzeyinde normal doğrultuda genel bir yükleme etkisindedir. Problem üssel Fourier dönüşüm tekniği kullanılarak formüle edilmiş ve bilinmeyen fonksiyonları (temas bölgesi boyunca tabaka ile yarım uzay arasındaki gerilmeler) içeren bir tekil integral denklem elde edilmiştir. Bu denklemi Chebyshev pol i noml arından yararlanılarak uygulanan bir kolokasyon yöntemi ile çözmek için, bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Değişik yükleme ve geometri durumlarına göre temas bölgesi boyunca gerilme dağılımları ve diğer koşullar aynı tutularak süreksizlik bölgesi büyüklüğü ile temas bölgeleri genişliklerinin değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study, the plane contact problem for an infinite elastic layer lying on a discontinuous rigid half space is investigated. The layer is under the effect of a general loading normal to its free surface. The problem is formulated by using the exponential Fourier transform technique and a singular integral equation which contains the unknown functions (i.e the stress distributions along the contact areas) is obtained. A computer program has been developed for solving this equation by a collocation method which makes use of Chebyshev polynomials. Stress distributions for different loading and geometry conditions and the variations of the widths of the contact area with the width of the discontinuous region are investigated.