Betonda su/çimento-mukavemet ilişkisi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 13131
  2. Yazar: CENGİZ CEBECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TEFARUK HAKTANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
63 ÖZET Bu çalışmanın amacı maksimum dane büyüklüğü 32 mm ve 16 mm olan yöre doğal agregaları ve yöre çimentoları kullanılarak üretilen betonlar için“su/çimento-mukavemet”ilişkisini deneysel olarak belirlemek olmuştur. Ayrıca elde edilen sonuçlardan maksimum dane büyüklüğü 32mm için olanlar, ACI 211.1-81 ( Amerikan Beton Standardı ) Çizelge - Al. 5. 3.4(a) ile aynı olan TS 802 Çizelge - 5'ts su/çimento oranına bağlı olarak verilen mukavemet değerleri ve Alman Genel Beton Standardı DİN 1045“ in ilgili Çizelgesinde verilen mukavemet değerleri ile karşı laş tırıl mı şt ır. Bu çalışmada temel değişken olan su/çimento oranı 0.70, 0.53, O. 40 ve 0.32 olmak üzere dört farklı değerde, agrega granülometrisi iki farklı şekilde ve çökme (slump) 8 cm ve 12 cm olmak üzere iki farklı değerde alındı. Her farklı su/çimento oranı, granülometri ve çökme değeri için deneyler ikişer kez tekrarlanarak 20”şer dm3` lük deney betonları karıldı. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde TS 802 Çizelge-5“t e verilen mukavemet değerlerine ulaşılamadığı görüldü. Bölüm 1.2”de verilen I TU deneyleri de bu çalışmadan elde edilen mukavemet değerleri ile TS 802 Çizelge-5, te verilen değerlerden küçük olmaları bakımından aynı paralelliktedir. Bundan dolayı TS 802 Çizelge-5" te verilen mukavemet değerlerinin gerçek değerlerden bir miktar büyük olduğu söylenebilir.64 Bu çalışmada su/çimento oranına bağlı olarak elde edilen mukavemet değerlerinin istatistik analizi yapılarak aşağıda verilen regresyon denklemleri elde edilmiştir. 1 - Dmax = 32 mm olan doğal agrega ile üretilen betonlar için; a - Granülometrisi normal kumlu olan betonlar için;
Özet (Çeviri)
65 SUMMARY The object of this study is to determine experimentally the relation between the water-cement ratio and strength of concrete mixes which are produced by locally available cement and naturel aggregates of maximum 16 mm and 32 mm in size. Besides that, the results obtained for the aggregates of maximum 32 mm in size have been compared with the strength values depending on water-cement ratio given in TS 802 Table-5 which is the same as Table-Al.5.3. 4