Kozan-Horzum (Adana) arasındaki bölgenin jeolojisi ve tektoniği
  1. Tez No: 13132
  2. Yazar: OSMAN PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CAVİT DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
IX ÖZ Ç.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Ona bilim dalında Yüksek Lisans (Master) Tezi olarak hazırlanan bu çalışmada fidana ilinin yaklaşık 85 km kuzeydoğusunda bulunan Kozan- Horzum arasında yer alan bölgenin 1/SS.ÖOO ölçekli detay Jeoloji haritası hazırlanmıştır. önceki çalışmacılar tarafından otokton olarak nitelenen Paleozoyik-Mesozoyik yaşlı birimler bu çalışmada paraotokton alarak, Tersi yer yaşlı birimler ise otokton olarak değerlendirilmiştir. Paleozoyikte deniz derinliğinin değişmesine bağlı olarak değişik derinliklerde belirli ortamları karekterize eden birimler çökelmiştir. Kambriyen 'de sığ deniz karekterli Emirgazi formasyonun çökelimi esnasında denizin daha derin ve dalga yüzeyine yakın kesimlerinde Değirmentaş formasyonu, daha derin kesimlerde ise Ordovisiyen yaşlı Armutludere formasyonu önceki birimlerle uyumlu ve yanal geçişli olarak çökelmişlerdir. Bundan sonraki evrede yeniden sığlaşan bir deniz ortamı ürünü çökeller bulunmaktadır. Bu kesimde Alt Silüri yen yaşlı Puşçutepe formasyonu ile Devoniyen yaşlı Ayıtepe, Şafaktepe9 Gümüşali formasyonları birbirleriyle yanal ve düşey geçişli olarak gözlenmektedir. inceleme alanında üst Devoniyen yaşlıGümüşsü formasyonu üzerine üst Permi yen yaşlı Yığılı tepe formasyonu uyumsuz olarak gelmektedir. Platform karbonatı nitelikli Jura- Kr et as e yaşlı Demirkazık formasyonu Paleozoyik yaşlı birimleri açılı diskordansla örtmektedir. inceleme alanında Kretase'den Oligosen' e kadar kaya birimleri bulunmamaktadır. Bölgede Tersiyer birimlerinin tabanını oluşturan gildirli formasyonu, örgülü nehir nitelikli olup başlıca konglamera ve çamurtaşı ardalanmasından oluşmaktadır. Daha sonra Miyosen denizinin bölgeyi örtmesi ile türbiditik karekterli Cingöz formasyonu çökelmi ştir. Yapısal unsurlara bağlı olarak bölgenin yaklaşık E-N yönlü sıkışma etkisinde kaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
XI fİBSTRHGİ this study has been prepared as a MSc. thesis in Natural Science Institute, Çukurova University in Geological Engineering Department subbranch. In this study, 1/S5.000 scale detailed geological mapping of Kozan-Horzum districts, where take place approximate! y Öö km. NE of fidana, has been done. Prior workers agree to Paleozoic and Mesozoic sequences around the investigated area are autochthonous, however, these units has been accepted as parautochthonous and Tertiary units as auttochtonous in this study. Some type sediments, where deposited in the different depth of the sea, related to sea level changes, in Paleozoic indicating different environments. During the settlement of shallow marine character the Emir gaz i Formation, the Değirmentaş Formation, where deposited in the deeper part of the sea close to wave surface (sea level), conformably overlies the unit and the Rrmutludere Formation is of Ordovician age has a conformity and transitional contact with the former formations, m the deeper part. Rfter this period, shallowing marine deposits are also seen. In this sequence, Lower Si lurian aged Puşçutepe Formation, Devonian aged fiyıtepe, Şafaktepe and Gümuşali Formations have transitionalXII ana vertical contact one another. In the investigated area, Devonian aged Bumuşalı Formation is overlain with angular unconformity by Vigil it epe Formation of upper Permian age, Jurassic-Cretaceous aged platform carbonates called Demirkazık formation lies on the Paleozoic units with angular unconformity. There is no lithostratigraphic units deposited in the investigated area between Cretaceous and Oligocene time. The Bildirli Formation, which has braided river deposits character, is the basement of the Tertiary era and mainly consisting of conglomerate and mudstone alternation, fit the late stage, turbiditic character Cingöz Formation covered the region due to the Miocene transgression. It is fixed that there is an approximate! y E-U compressional regime m the study area.