Beyaz baş lahanada (Brassica oleracea var. capitata sub. var. alba cv. Yalova 1) kendine uyuşmazlık mekanizmasının incelenmesi
Investigation of self-incompatibility mechanism in white head cabbage (Brassica oleracea var. capitata sub. var. alba cv. Yalova 1)
- Tez No: 131326
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHSAR YANMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BEYAZ BAŞ LAHANADA (Brassica oleracea var. capitata sub. var. alba ev. Yalova 1) KENDİNE UYUŞMAZLIK MEKANİZMASININ İNCELENMESİ. Koray DOĞU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ruhsar YANMAZ Bu çalışmanın amacı, beyaz baş lahanada kendiyle uyuşmazlık mekanizmasının var olup olmadığının ve varsa bu uyuşmazlığın çiçeklenmenin hangi döneminde ortaya çıktığının belirlenmesidir. Bu amaçla çiçeklenme döneminde çanak yaprakların taç yapraklarla aynı hizada olduğu dönem ile çanak yaprakların bir miktar görüldüğü dönem olmak üzere iki farklı tomurcuk gelişme dönemindeki tomurcuklarda kendileme ve yabancı tozlama yapılmış, tozlamadan 12 saat sonra alınan örneklerden hazırlanan preparatlarda çiçek tozu çim borusu gelişimi, çiçek tozu canlılığı ve çiçek tozu verimi mikroskop altında izlenmiştir. Araştırma sonucunda lahanada belirtilen 2 farklı tomurcuk gelişme döneminde de kendine uyuşmazlık mekanizmasının bulunduğu saptanmıştır. 2002, 26 sayfa ANAHTAR KELİMELER: kendine uyuşmazlık, Brassica oleracea, lahanada hibrit tohum üretimi, hibrit tohum.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. Thesis INVESTIGATION OF SELF INCOMPATIBILITY MECHANISM IN WHITE HEAD CABBAGE (Brassica oleracea var. capitata sub. var. alba ev. Yalova 1) KorayDO?U Ankara University Graduate School of Natural and Appiled Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof. Dr. Ruhsar YANMAZ In this study, worked for determining of self-incompatibility mechanism being in white had cabbage or not and if it is being, it occures which part of flowering period. For this aim have made self and cross pollination on buds which were in two differant floral bud period; the lenght of petal and sepal were same and petal was a little longer than sepal in flowering period. 12 hours after pollination hava made puree preparat with using this buds and have watched devoloping of the pollen tube in stilus, vigor and productivity of pollen by using microcope. End of the study have observed self-incompatibility in two different floral bud period. 2002, 26 pages KEY WORDS: self incompatibility, Brassica oleracea, hybrid seed production in cabbage, hybrid seed.