Damla sulamada toprakta nem dağılımı ve damlatıcı aralığının belirlenmesi
Soil moisture distribution in drip irrigation and determination of dripper spacing
  1. Tez No: 131327
  2. Yazar: NESLİHAN AŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ DAMLA SULAMADA TOPRAKTA NEM DAĞILIMI VE DAMLATICI ARALIĞININ BELİRLENMESİ Neslihan AŞIK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Osman YILDIRIM Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği' nde killi topraklarda yürütülen bu çalışmada, damlatıcı debisinin 2.3 L/h, 4.48 L/h, 6.35 L/h ve 8.58 L/h, sulama süresinin 2h, 4h, 8h ve 16h olduğu ve bitki yetiştiriciliğinin yapıldığı koşullarda, tekil damlatıcı altında oluşan ıslatma çaplan ve ıslak hacimdeki nem dağılımları ölçülmüş, bulunan değerler, bazı araştırmacıların geliştirdiği teorik ve deneysel esaslara dayalı modeller ile hesaplanan değerlerle karşılaştırılmıştır. Sonuçta, ölçülen değerlerin teorik ve matematiksel modellerden elde edilen değerlerle uyuşmadığı bulunmuştur. Killi topraklar için tekil damlatıcı altındaki ıslatma çapının belirlenmesinde kullanılabilecek yeni bir eşitlik geliştirilmiştir. 2003, 46 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Damla sulama, damlatıcı, ıslak hacim, ıslatma çapı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis SOIL MOISTURE DISTRIBUTION IN DRIP IRRIGATION AND DETERMINATION OF DRIPPER SPACING Neslihan AŞK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor Prof. Dr. Osman YILDIRIM In this study, water distribution and wetted diameters under a dripper were determined in clay soils for the conditions of various dripper outlets (2.3 L/h, 4.48 L/h, 6.35 L/h, and 8.58 L/h), different irrigation durations (2h, 4h, 8h, and 16h), and a under cultivation. The obtained values were compared with the results calculated by some theoretical and experimental models. Significant differences were found between the values obtained in this study and those calculated by the models. In addition, a new equation was evaluated to use for determining wetted diameterunder a dripper in clay soils. 2003, 46 pages Key Words ; Drip irrigation, dripper, wetted volume, wetted diameter.