Kopuştan günümüze Suriye Türkmenleri (1918-2014)
Syrian Turkmen from disengagement until today (1918-2014)
  1. Tez No: 462109
  2. Yazar: ABDULLAH AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİNGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Bu çalışmada, Türkmen adı verilen Oğuz boylarının 10. yüzyıldan başlayarak kitleler halinde Suriye coğrafyasına gelişleri, Selçuklu ve Osmanlı Devleti dönemindeki durumlarına değinmekle birlikte esas olarak 1918-2014 yılları arasında Suriye Türkmenlerinin durumuna odaklanmakta ve çok çalışılmayan bir husus ele alınmaktadır. Bu çerçevede tezin 1. bölümünde I. Dünya Savaşı'nda neredeyse bin yıl Türk hâkimiyetinde kalan Suriye coğrafyasının kaybedilmesi sonucu yüzbinlerce Türkün işgal altındaki bu topraklarda kalışını anlattım. Kurtuluş Savaşı döneminde Suriye Türklerinin Türkiye ile birleşmek amacıyla askeri faaliyetleri ve kurdukları cemiyetlerin çalışmaları ile 1921 yılında Türkiye ile Fransa arasında imzalanan Ankara Antlaşması'nın Suriye Türkleri üzerindeki etkisinden bahsettim. 2. bölümde Hatay'ın Türkiye'ye katılma sürecinde Suriyeli Türklerin faaliyetlerine yer verdim. 3.bölümde Fransız manda yönetiminin Suriye'deki etnik ve dini gruplara yönelik politikalarından ve Suriye'nin bağımsızlığını kazanmasından bahsettim. Suriye'de bağımsızlık sonrasında, özellikle Baas rejiminin Türkmenlere yönelik baskı ve asimilasyon politikaları ile Türkiye-Suriye ilişkilerinin Türkmenlere yansımalarını belirttim. 2000'li yılların başından itibaren Türkiye'deki AK Parti iktidarının komşularla sıfır sorun politikasını ve bunun Türkiye-Suriye ilişkilerine, dolayısıyla Türkmenlere etkisini anlattım. Ayrıca Arap Baharı'nın Suriye'deki Türkmenler üzerindeki etkilerini ortaya koymaya çalışarak Suriye krizinde Türkiye'nin, küresel güçlerin ve diğer bölge ülkelerinin takip ettiği politikadan bahsettim. Türkmenlerin Türkiye'nin de desteğiyle siyasal ve askeri anlamda örgütlenme ve milli kimliklerini koruma çalışmaları hakkında bilgi verdikten sonra Suriye'de Esad rejimi, IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) ve PKK (Kürdistan İşçi Partisi)/PYD (Demokratik Birlik Partisi) tehdidi altında kalan Türkmenlerin son durumunu belirttim. 4. bölümde ise Suriye Türkmenlerinin günümüzdeki nüfusu, yerleşim yerleri, sosyal, ekonomik ve kültürel durumları hakkında bilgi verdim. Bu anlamda tez çalışmamda yakın dönemden başlayarak Suriye'deki gelişmelerin Türkiye ve Türkmenlere yansımalarını bütün boyutlarıyla ortaya koymaya çalıştım. Anahtar Kelimeler : Oğuzlar, Suriye Türkmenleri, Selçuklular, Osmanlı Devleti, tarihi bağlar, Türk Kurtuluş Savaşı, Kuvayı Milliye, Türkiye-Suriye ilişkileri, Ankara Antlaşması, Fransız manda yönetimi, Hatay Sorunu, Baas Rejimi, Hafız Esad dönemi, Araplaştırma politikası, Beşar Esad dönemi, Arap Baharı, iç savaş, Suriye Türkmen örgütlenmesi, milli kimlik, Türkmen politikası, PYD (Demokratik Birlik Partisi), IŞİD (Irak Şam İslam Devleti), Türkmen yerleşimleri, sosyal, ekonomik ve kültürel durum
Özet (Çeviri)
This study, touches upon the Oghuz tribes coming to Syrian geography in masses beginning from the 10th century, their situation in Seljuk and Ottoman periods and essentially focuses on the situation of Syrian Turkmens between the year 1918-2014 and deals with a rarely studied issue. In this framework, in the 1st part of the thesis, I talked about hundred of thousands Turkish people staying in these occupied territories after the loss of Syrian geography which had been under the domination of Turkish people almost for one years in the World War I. I mentioned military activities between Syrian Turks and Turkey during the Independence War with the aim of uniting, works of the unions they established and the effects of Ankara Treaty signed between Turkey and France in 1921 on Syrian Turks. In the 2nd part, I gave place to activities of Syrian Turks in the process of Hatay's joining to Turkey. In the 3rd part, I mentioned the policies of French mandate government over the ethnic and religious groups of Syria and Syria's gaining its independence. I stated the assimilation policies and the repression of Baath regime towards Turkmens after the independence of Syria and the reflections of Turkey-Syria relations on Turkmens. I mentioned the Justice and Development Party government's zero problem policy with the neighbors since the beginning of 2000s and its effects on Turkey-Syria relations and hence the effects on Turkmens. Also, I talked about the policies followed by Turkey, global powers and other countries in the region during the Syria crisis by trying to reveal the effects of Arab Spring on Turkmens in Syria. After giving information about the political and military organizations of Turkmens with the help of Turkey and Turkmen movements to protect their national identities, I stated the last state of Turkmens who are under the threat of Assad Regime in Syria, ISIS (Iraq Sham Islamic State) and PKK (Kurdistan Workers' Party) / PYD (Democratic Union Party). In the 4th part, I gave information about the recent population, settlement areas, social, economical and cultural states of Syria Turkmens. In this sense, I tried to put forth the reflections of developments in Syria on Turkey and Turkmens throughly, beginning from the recent period. Key Words : Oghuz, Syrian Turkmens, The Seljuq, Ottoman Empire, historical bonds, The Turkish War Of Independence, National Forces, Turkey-Syria relations, The Ankara Agreement, French mandate government, Issue of Hatay, Baath Regime, Hafez Al-Assad Era, Arabization Policy, Bashar Al-Assad Era, The Arab Spring, civil war, Syria Turkmen organization, Turkmen policy, PYD (Democratic Union Party), ISIS (Iraq Sham Islamic State), Turkmen settlements, social, economical and cultural state