Borusal reaktörde fulleren üretimi
Fullerene production in a tubular reactor
  1. Tez No: 131350
  2. Yazar: AKİF SESLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BORUSAL REAKTÖRDE FULLEREN ÜRETİMİ Akif SESLİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Burhanettin ÇİÇEK Bu çalışmada Grafıt-Ark yöntemi ile fulleren üretimine çeşitli parametrelerin etkilerinin (akım şiddeti, gerilim, ark açıklığı vs.) incelenmesi, çeşitli reaktör konfigOrasyonlannda fulleren veriminin araştırılması ve oluşumunun incelenmesi amaçlanmıştır. Fullerenlerin üretimi için ilk olarak 50 cm uzunluğunda ve 10 cm çapında dıştan bakır sipiral ile soğutulan silindirik bir çelik reaktör tasarlanmış ve deneyler bu sistemde gerçekleştirilmiştir. Daha sonra İS cm uzunluğunda ve 10 cm iç çapında 4 silindirik kolun bir merkezde birleştirilmesi ile oluşturulan ceket soğutmalı paslanmaz çelikten ikinci bir reaktör tasarlanarak bu sistemde fulleren verimlerim etkileyen değişik parametreler üzerinde çalışılmıştır. Son olarak, paslanmaz çelik reaktör içerisinde yüksek sıcaklık ark bölgesi 2.1 cm çaplı ve 20 cm uzunluğunda bir borusal grafit reaktör ile kısıtlanmış ve taşıyıcı gazın tamamının bu reaktör içerisinden geçmesi sağlanarak oluşan ürünlerin hızlı bir şekilde ark ortamından uzaklaşması ve borusal reaktör boyunca hareketleri gerçekleştirilmiştir. Ürünlerin inert gaz molekülleri ile etkin çarpışması ve sıcak ortamdan hızla uzaklaşması için ark üzerine beslenen inert gaz akış hızı ve dolayısıyla ürünlerin sıcak ortamdan uzaklaştırılma ve soğuma hızlan değiştirilerek fulleren veriminin önemli oranda değiştiği bulunmuştur. Bu yeni sistemin optimizasyonu ve diğer reaktörlerden alınan sonuçlar neticesinde ortalama % 30-35'lere varan fulleren verimleri elde edilmiştir. 2003, 107 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Fullerenler, karbon isi, Cm, elektrik ark, grafit elektrot, borusal reaktör, kalma süresi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis FULLERENE PRODUCTION in a TUBULAR REACTOR Akif SESLİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Burhanettin ÇÎÇEK It was intended to investigate various parameters affecting fullerene production in graphite arc method together with fullerene yields and formation for different experimental systems. Firstly, a cylindrical reactor, SO cm in length and 10 cm in diameter, cooled from outside with a copper spiral was designed and the experiments were carried out in this system. Secondly, a four port water cooled stainless steel reactor whose ports are IS cm in length and 10 cm in diameter was designed and the experiments were performed in this new configuration. In this system effects of various parameters were studied. Finally, high temperature arcing zone was restricted with an extra 2.1 cm inside diameter and 20 cm in length tubular graphite reactor located into the four port water cooled stainless steel reactor. The clusters formed in the high temperature arcing zone were swept down directly by passing carrier gas through the inner tubular reactor and formed clusters were allowed to move along tubular graphite reactor. Providing the effective collisions of inert gas molecules with carbon clusters and letting them to have enough annealing time for fullerene formation caused fullerene yields of up to 35%. 2003, 107 pages Key Words : Fullerenes, carbon soot, Cm, arcing, graphite electrodes, tubular reactor, residence time