Şanlıurfa-Ceylanpınar ovası topraklarının oluşu temel özellikleri ve toprak taksonomisi ile FAO/UNESCO sistemine göre sınıflandırılması
  1. Tez No: 13136
  2. Yazar: SEYYİD IRMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
XX 02 Bu çalışmada Şanlı ur fa-Ceylanpı nar Ovası topraklarının olu?u, fiziksel, kimyasal ve bası mineralojik özelliklerinin saptanması ile Toprak Taksonomisi ve FAQ/UJTBSCO sistemine göre sınıflandırılması amaçlanmıştır. çalınma sırasında horizon esasına göre alınan toprak örneklerinin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin yanışı ra kil mineralleri, ince kum mineralleri, serbest demiroksitleri ve bazı total elementleri de belirlenmiştir. Arattırma sonucunda, Toprak Taksonomisi nin Bntisol, Vertisol ve Aridisol ordolarına ait 4 alt orda (Fluvent, Ortnent, Torrert, Grthid > ve bunların 5 büyük grubu saptanmıştır. Hazırlanan ayrıntılı raporda, herbir toprak serisinin olu$u, önemli fiziksel, kimyasal ve mineralojik özellikleri belirlenmiştir. Çalınma alanı toprakları FAO/UIESCG sistemine göre de 5 sınıfa ayrılmış t ir .
Özet (Çeviri)
XII ABSTRACT In this study, the formation of soils of Şanlı urfa-Ceylanpmar plain, determi nation of phisical, chemical and miaeralogic properties of soils and the classification of the soils of studing area according to Soil Taxonomy { 1975) were made.During the study, besides the physical and chemical properties of soil samples which were taken according to horizontal base, clay minerals, fine sand minerals, free Fe oxides and şose total elements were determined. After the mvestigction, 4 subordo {Fluvent, Orthent, Torrert, Orthid ) belong to Bntisol, Vertisol and Aridisol ordoes of Soil Taxonomy were found. In the detailed report, formation and soma important physical, chemical and raineralojic properties of soils were defined. The soils in the studing areas were also divided into 5 groups ( Calcaric Fluvisol, Calcaric Segosol, Chromic Vertisol, Haplic Xerosol, Calcic Xerosol > according to FAO/ÜÎBSCO.