Çeşitli kesit alanlı borularda ısı transferinin nümerik hesaplanması
  1. Tez No: 13137
  2. Yazar: ERTUĞRUL CİHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, kanallarda ısı transferini ifade eden enerji denklemi çeşitli kanallar için» gelişmiş akis ve uniform hız dağılımında çözülmüştür. Kanal geometrisine koordinat transformasyonu uygulanarak, enerji denklemi yeni koordinatlarda tekrar oluşturulmuştur. Yeniden oluşturulan diferansiyel denklemin çözümünde, sayısal metodlardan sonlu farklar metodu kullanılmıştır. Çeşitli kesit alanlı kanallarda ısı transferini hesaplayacak bilgisayar programları hazırlanmış ve bu programlar yardımı ile elde edilen sayısal sonuçlar, analitik sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, heat transfer expressed by energy equation was solved in channels of different shaped cross-sectional areas for fully developed flow and uniform velocity distribution. For this purpose, energy equation was reformed by applying coordinate transformation procedure considering the both cartesian and cylindirical coordinates. The finite difference method was used to solve this transformed energy equation. A general computer programme being capable of calculating heat transfer for different shaped cross-sectional areas in channels has been developed. The results obtained from this program (numerical results) have been compared with analytical results calculated.