Deri endüstrisi atık sularındaki kromun mikrobial yolla uzaklaştırılması
Removal of chromium from leather industry waste water by using microbial mass
  1. Tez No: 131378
  2. Yazar: NUR KOÇBERBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DERİ ENDÜSTRİSİ ATKSULARINDAKİ KROMUN MİKROBİYEL YOLLA UZAKLAŞTIRILMASI NnrKOÇBERBER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dab Danışman: Prof. Dr. Gönül DÖNMEZ Krom ve tuz içeren deri endüstrisi atıksulannuı arıtımında kullanım potansiyeline sahip karışık ve saf kültürlerin elde edildiği tez çalışmasında, krom ve tuz içeren ortamlarda mikroorganizmaların krom biyobirikim kapasitelerine farklı besiyerlerinin, pH değerlerinin, NaCI ve Cr(VI) konsantrasyonlarının etkisi incelenmiştir. Karışık kültürlerle Aktif Çamur( AÇ), Nutrient Broth(NB) ve Melash(M) besiyerlerinde yapılan denemelerde CrÇVT) biyobirikim verimi pH 8'de % 4 (w/v) NaCI ve yaklaşık 50 ppm CrCVI) konsantrasyonunda M besiyerinde % 99.1, NB besiyerinde % 89.0 ve AÇ besiyerinde % 35.0 olarak belirlenmiştir. Yaklaşık 100 ppm CtÇVT) ve % 0, 2, 4 ve 6 (w/v) NaCI içerefi pH'ı 7, 8 ve 9'a ayarlanan NB ve M besiyerlerinde denenen tüm tuz konsantrasyonlarında NB besiyerinde pH 9'da en yüksek Cr(Vr) biyobirikimi elde edilirken, M besiyerinde % 2 ve 6 (w/v) NaCI konsantrasyonlarında pH 8'de, % 4 (w/v) NaCI konsantrasyonunda ise pH 9'da en yüksek biyobirikim elde edilmiştir. Artan konsantrasyonlarda CrÇVT) içeren (~ 25-300 ppm) NB besiyerinde en yüksek CrÇVT) biyobirikimi pH 9'da % 4 NaCI konsantrasyonunda, pH 7 ve 8'de ise % 6 (w/v) NaCI konsantrasyonunda belirlenmiştir. Yaklaşık 25>-500 ppm CrCVT) içeren M besiyerinde pH 8'de % 4 (w/v) NaCI konsantrasyonunda pH 7 ye 9'da ise % 6 (w/v) NaCI konsantrasyonunda karışık kültür yüksek oranda CrÇVT) biyobirikimi yapmıştır. NB besiyerinde karışık kültürlerin yaklaşık 300 ppm CrÇVT) konsantrasyonundan daha yüksek konsantrasyonlarda gelişmediği belirlenmiştir. NB besiyeri ile yapılan çalışmalarda yaklaşık 300 ppm CrÇVT) konsantrasyonunda % 2 (w/v) NaCI içeren besiyerinde pH 9'da % 27.6; % 4 (w/v) NaCI içeren besiyerinde pH 9'da % 39.9 ve % 6 Çw/v) NaCI içeren besiyerinde ise pH 8'dö % 4İ3 verimle ÇrÇVT) biyobirikimi elde edilmiştir. Yaklaşık 500 ppm CrÇVT) ve % 2 (w/v) NaCI içeren İVİ besiyerinde pH 8'de (% 77.4), % 4 Çw/v) NaCI içeren besiyerinde pH 8'de (% 100.0) ve % 6 (w/v) NaCI içeren besiyerinde pH 9'da Ç%90.6) CrÇVT) biyobirikimi en yüksek değerlere ulaşmıştır. Karışık kültürlerden izole edilen beş saf kültürle NB ve M besiyeri ile yapılan çalışmalarda 98.9 ppm CrÇVT) içeren M besiyerinde ÇpH 8, % 4 Çw/v) NaCI) % 99.3 verimle CrÇVT) biyobirikimi yapan bir saf kültür elde edilmiştir. Bu kültürle farklı tuz ve CrÇVT) konsantrasyonlannda M besiyerinde yapılan denemelerde % 2 (w/v) NaCI konsantrasyonunda (pH 8) 43 1.0 ppm CrÇVT) konsantrasyonunda % 99.7; % 4 Çw/v) NaCI konsantrasyonunda (pH 9) 527.6 ppm CrÇVT) konsantrasyonunda % 99.7 ve % 6 Çw/v) NaCI konsantrasyonunda (pH 8) 456.3 ppm CrÇVT) konsantrasyonunda % 79.8 verimle CrÇVT) biyobirikiminin olduğu bulunmuştur. 2003, 59 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Krom, biyobirikim, mikroorganizma, atıksu, deri endüstrisi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master thesis REMOVAL OF CHROMIUM FROM LEATHER INDUSTRY WASTE WATER BY USING MICROBIAL BIOMASS NurKOÇBERBER Ankara University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Prof. Dr. Gönül DÖNMEZ The thesis in which mixed and pure cultures that have a potential to be used in the treatment of leather industry waste water containing chromium and salt are obtained, the effects of different media, pH values, concentrations of NaCI and Cr(Vi) to the chromium bioaccumulation capacity of the microorganisms in media containing chromium and salt are examined. In the trials made with Active Sludge{AS), Nutrient Broth(NB) and MolassesÇM) media with mixed cultures, the bioaccumulation yield was determined as 99.1 % in M medium, 89.0 % in NB medium and 35.0 % in AS medium at pH 8, 4 % (w/v) NaCI and approximately 50 ppm Cr(VI) concentration. In NB and M medium which was examined in all salt concentrations, in NB medium containing approximately 100 ppm Cr(VI) and 0, 2, 4 and 6 % (w/v) NaCI with pH 7, 8 and 9, the highest Cr(VT) bioaccumulation was obtained, but oil the other hand in M medium containing 2 % (w/v) and 6 % (w/v) NaCI at pH 8 and 4 % (w/v) of NaCI concentrations at pH 9 was yielded the highest Cr(VI) bioaccumulation. In NB medium containing increasing concentrations of Cr(VT) the highest Cr(VI) bioaccumulation at pH 9 was determined at 4 % (w/v) NaCI concentration, but at pH 7 and 8 the highest bioaccumulation was determined at 6 % (w/v) NaCI concentration. In M medium containing approximately 25- 500 ppm Cr(Vr), high Cr(VI) bioaccumulation at pH 8 with 4 % (w/v) NaCI concentration and at pH 7 and 9 with 6 % (w/v) NaCI concentration was obtained by mixed culture. In NB medium containing chromium concentrations approximately higher than 300 ppm, no growth observed with mixed cultures. In the studies performed with NB medium containing approximately 30Û ppm Cr(VT), at 2 % (w/v) NaCI, pH 9 27.6 % Cr(VI) bioaccumulation; at 6 % (w/v) NaCI, pH 8 43.3 % Cr(VI) bioaccumulation is obtained. In M media containing approximately 50Ö ppm Cr(VT), at 2 % (w/v) NaCI, pH 8 (77.4 %), at 4 % (w/v) NaCI, pH 8 (100 %), arid at 6 % (w/v) NaCI, pH 9 (90.6 %) Cr(VI) bioaccumulation reached to the highest values. In studies performed with five pure cultures isolated from mixed cultures in NB and M media, a pure culture which bioaccumulates with 99.3 % yield in M medium containing 98.9 ppm Cr(VI) (4 % (w/v) NaCI at pH 8) was obtained. In experiments with M medium with different salt and Cr(VI) Concentrations, the media having 2 % (w/v) NaCI (pH 8) and 431.0 ppm Cr(VI), bioaccumulation was 99.7 %; at 4 % (w/v) NaCI (pH 9) and 527.6 ppm Cr(VT) it was 99.7 % and at 6 % (w/v) NaCI (pH 8) and 456.3 ppm Cr(VI) it was 79.8 %. 2003, 59 Pages KEY WORDS: Chromium, bioaccumulation, microorganism, waste water, leather industry.