Arnebia densiflora (Nordm. ) Ledeb. farklı hormon konsantrasyonları içeren MS ortamına yanıtı
Response of Arnebia densiflora (Nordm. ) Ledeb. to MS medium which contains different hormone concentrations
  1. Tez No: 131377
  2. Yazar: BANU ÖVET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CİHAT TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Arnebia densiflora (Nordm.) Ledeb. BÎTKÎSÎNÎN FARKLI HORMON KONSANTRASYONLARI İÇEREN MS ORTAMINA YANITI BanuöVET Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. M. Cihat TOKER Arnebia densiflora (Nordm.) Ledeb. Anadolu'da yetişen 4 Arnebia türünden biridir. Bu tür, Türkiye ve Yunanistan için endemik olan çok yıllık bir bitkidir. Bitkinin özellikle kök kabuklan aynı familya (Boraginaceae)'nın diğer türlerine göre yüksek oranda alkannin/şikonin türevi naftakinonlar içermektedir. A. densiflora ekstresi ve etken maddeleri üstünde yapılan biyolojik aktivite çalışmalarında, antibakteriyal, antifungal, antitümoral ve yara iyileştirici etkiler gözlenmiştir. Ayrıca bitkide bulunan naftakinonlar kozmetik, ilaç, gıda endüstrilerinde ve dokumacılıkta boyar madde olarak Inıllanılmalctflflır Bu tezin amacı, A. densiflora bitkisinin farklı hormon konsantrasyonları ile hazırlanan MS (Murashige & Skoog) ortamlarına yanıtının tespitidir. Çalışmada bitkinin kök, çiçek ekseni ve yapraklarından alınan eksplantlar 25±1 °C'de karanlıkta bu ortamlarda 3 hafta inkübasyona tabi tutuldu ve kallus oluşumlan gözlemlendi. Yaprak eksplantiannda kallus oluşmadı. Kök ve çiçek ekseni ortama cevap verdi ve kallus gelişimi görüldü. En iyi cevap çiçek ekseni eksplantiarı ile yapılan çalışmada 5.7X10'7 M IAA içeren MS ortamında elde edildi 2003, 49 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Arnebia densiflora, MS, Doku Kültürü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis RESPONSE of Arnebia densiflora (Nordm.) Ledeb. to MS MEDIUM WHICH CONTAINS DIFFERENT HORMONE CONCENTRATIONS BanuOVET Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Prof. Dr. M. Cihat TOKER Arnebia densiflora (Nordm.) Ledeb. one of the four Arnebia species which is grown in Anatolia. This perennial species is endemic for Turkey and Greece. Especially the roots of plant contain more alkannjn / shikonin derivatives of naphthoquinones than the. other species of the Family (Boragiriaceae). Antibacterial, antifungal and wound healing effects have been observed Of A. densiflora extracts and their active substances. Also, naphthoquinones which present in A. densiflora are used in cosmetics, drugs, food industries and textile as a colorant The aim of this study is to find the MS medium (Murasbige & Skoog) response of A. densiflora which contains different hormone concentrations. In this study, explants which are taken from different parts of plant (roots, leaves and flower axis) incubated at 25±1 °C in the dark for three weeks for callus formation. As a result, leaf explants didn't produced callus. Roots and flower axis responded to MS medium and the best result obtained from flower axis in MS medium contains 5.7X10"7 M IAA (Indole acetic acid). 2003, 49 pages KEY WORDS: Arnebia densiflora, MS, Tissue Culture