Türk popülasyonunda 10 STR lokusunun allel frekanslarının SGM plus ile belirlenmesi ve bunların adli vakalarda değerlendirilmesi
Allele frequencies analysis by SGM-plus for 10 STR loci in the Turkish population and their forensic evaluation
- Tez No: 131379
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT AYVALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada Türk populasyonundan 100 farklı bireye ait çeşitli biyolojik örneklerden elde edilen DNA'lann multiplex SGM Plus kiti kullanılarak D3S1358, vWA, D16S539, D2S1358, D8S1179, D21S11, D18S51, D19S433, THOl, FGA lokuslanmn amplifikasyonu ve 3100 Genetik analizatöründe tiplendirilmesi ile belirlenen polimorfizmlerin adli açıdan değerlendirilmesine ait sonuçlar verilmektedir. D3S1358, vWA, D16S539, D2S1358, D8S1179, D21S11, D18S51, D19S433, THOl, FGA lokuslan için allel ve genotip sıklıkları hesaplanmış ve sonuçlann Hardy Weinberg dengesinde olup olmadıkları hesaplanmışte.Türk populasyonunda D3S1358 lokusunda en sık 16 alleline (0.555), vWA lokusunda 17 alleline (0.486), D16S539 lokusunda 11 alleline (0.555), D2S1358 lokusunda 17 alleline (0.413), D8S1179 lokusunda 13 alleline (0.484), D21S11 lokusunda 30 alleline (0.407), D18S51 lokusunda 14 alleline (0.349), D19S433 lokusunda 14 alleline (0.386), THOl lokusunda 6 alleline (0.604) ve FGA lokusunda 22 alleline (0.461) olarak rastlanmıştır. Belirtilen alleller dışında nadiren VWA lokusunda görülen 22 alleline (0.005) rastlanılmıştır. SGM Plus lokuslanmn adli çalışmalar için yüksek sonuç elde edilen birleşik ayırım gücüne sahip olması (Ayırım gücü:0.9999) yararlı bir sistem olduğunu göstermiştir.ANAHTAR KELİMELER: Adli bilimler, Türk populasyonu, STR(kısa tekrarlı ardışık diziler), populasyon genetiği, DNA tiplendirilmesi SGM Plus D3S1358, vWA, D16S539, D2S1358, D8S1179, D21S11, D18S51, D19S433, THOl, FGA.
Özet (Çeviri)
In this study genetic analysis of 100 unrelated individuals from Turkish population was analyzed by ABI PRISM 3100 Genetic Analyzer after amplification with multiplex AmpFlSTR SGM PLUS“”PCR Amplification kit which contains D3S1358, vWA, D16S539, D2S1358, D8S1179, D21SU, D18S51, D19S433, THOl, FGA loci. DNA were extracted from different bilogical materials by Fenol-Chloroform isoamil alcol method. Loci polymorphisms were evaluated from the forensic point of view Allele and genotype frequencies for D3S1358, vWA, D16S539, D2S1358, D8S1179, D21S11, D18S51, D19S433, THOl, FGA loci were determined and the results were detected by Hardy Weinberg equilibrium. In Turkish population at D3S1358 locus allelelö (0.555), at vWA locus allele 17 (0.486), at D16S539 locus allele 11 (0.555), at D2S1358 locus allele 17 (0.413), at D8S11791ocus allele 13 (0.483), at D21S11 locus allele 30 (0.407), at D18S51 locus allele 14 (0.349), at D19S433 locus allele 14 (0386), at THOl locus allele 6 (0.604), at FGA locus allele 22 (0.461) are the most common alleles. Rarely observed allele 22 was observed in vWA locus. SGM Plus loci with its high combined PD values (0.9999) proved to be a useful system for the cases in forensic studies. KEY WORDS: Forensic science, Turkish population, STR (short tandem repeat) population genetics, SGM Plus, D3S1358, vWA, D16S539, D2S1358, D8S1179, D21S11, D18S51 D19S433, THOl, FGA.