Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne müracaat eden sağlıklı gönüllülerde 10 STR lokusunun allel sıklığı
Allele frequencies of 10 STR loci in healty voluntaries who apply Ankara University Medical Faculty
  1. Tez No: 260612
  2. Yazar: MURAT ESER AKYÜREK AKYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜROL CANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
STR lokusları, Adli Bilimler alanında gerek babalık tayini gerekse olgu aydınlatmada kullanılmaktadır. Söz konusu lokusların doğru kullanımı için oluşturdukları DNA profillerinin sıklıklarının bilinmesi şarttır. Bu çalışmada bu lokusların Ankara Üniversitesi Tıp Fakülte'sine müracaat eden eden sağlıklı gönüllülerde sıklık dağılımını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ayrıca D16S539, D2S1338, D3S1358, vWA, D18S51, D21S11, D8S1179, D19S433, FGA ve TH01 lokuslarının olgu aydınlatma açısından değerlendirilmesi yapıldı.100 kişide yapılan incelemede sıklıkların dengede olup olmadığı, heterozigotluk oranları, dışlama gücü, ayrım gücü, uyuşma olasılığı gibi istatistiksel parametreler saptandı.İnceleme sonuncunda, Hardy-Weinberg dengesine herhangi bir uyumsuzluk gözlenmedi. Yapılan istatistiksel değerlendirmede Türkiye'de 10 lokus, 0.99999999999988 ayrım gücüne sahiptir ve kombine dışlama gücü 0.999994'dür. Türkler için kombine dışlama gücü değeri (0.999994); Çin (0.999949), Çek (0.999971) ve Kuzey Afrika (0.999522) popülasyonlarına göre daha fazladır, fakat Batı Afrikalılar'a (0.99999946) göre daha azdır.Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne müracaat eden sağlıklı gönüllülerden aldığımız kanlardan elde ettiğimiz 10 STR bölgesinin verileri karşılaştırıldığında, sonuçlarımız 10 STR lokusunun (D16S539, D2S1338, D3S1358, vWA, D18S51, D21S11, D8S1179, D19S433, FGA, THO1), Türk popülasyonunda kişisel kimlik saptama ve adli vaka çalışmaları için yararlı göstergeler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The STR loci are widely used in forensic casework analysis and population data is necessary to estimate the frequency of DNA a profile.This study hes been undertaken in order to estimate the allele frequency distribution of these loci in Allele frequencies in healty voluntaries who apply Ankara University Medical Faculty and validate 10 STR loci D16S539, D2S1338, D3S1358, vWA, D18S51, D21S11, D8S1179, D19S433, FGA and TH01 for use in casework investigations. Population database has been complied for all loci from a sample consisting of 100 individuals. Statiscal analysis to determine whether allele frequencies were in equilibrium was carried out parameters of medico- legal interest such as heterozygosity, power of exclusion, power of disccrimination, probability of match were calculated.In all above-mentioned STRs no evidence was obtained to indicate inconsistency with Hardy-Weinberg proportions.The data was analysed to give information exlusion rates for these STR systems. The 10 systems combined comprise a discriminating rate of 0.99999999999988, power of exlusion rate 0.999994. Power of exlusion rate of Turks is more than China (0.999949), Czech (0.999971) and South African (0.999522) population but less than West African population (0.99999946).We compared results that drew blood sample from in healty voluntaries who apply Ankara University Medical Faculty , shows ,10 STR loci (D16S539, D2S1338, D3S1358, vWA, D18S51, D21S11, D8S1179, D19S433, FGA, THO1), empirical and theoretical approaches have been taken to validate these systems for use in forensic science.