Azot tespit eden heterotrof bakterilerin biyofertilizer olarak kullanım kapasitelerinin belirlenmesi
Determination of usage capacities of nitrogen fixing heterotrophic bacteria as biofertilizer
- Tez No: 131382
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AZOT TESPÎT EDEN HETEROTROF BAKTERİLERİN BİYOFERTİLİZER OLARAK KULLANIM KAPASİTELERİNİN BELİRLENMESİ Cemil İŞLEK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Gönül DÖNMEZ Bu çalışmada, Edirne ve Çorum' da bulunan çeltik tarımının yapıldığı bölgelerden örnek alınmış ve azot tespit eden heterotrof bakteri izolasyonu yapılmıştır. İzole edilen bakteriler, azot içermeyen seçici besiyerinde geliştirilmiş ve kültürel sayım yöntemleri ile sayılan belirlenmiştir. İzole edilen bakterilerden Azotobacter besiyerinde gelişme gösterebilen 20 koloni olduğu görülmüş ve bu koloniler başlıca karbon kaynağı kullanımına göre sınıflandırılmıştır. Buna göre, kolonilerin Azotobacter chroococcum türüne ait olduğu tespit edilmiştir. Farklı bölgelerden izole edilmiş 5 tane Azotobacter chroococcum susu seçilmiştir. Bu suşlarda optimum gelişmenin pH 8 ve 20 g/l mannitol içeren besiyerinde olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte, Nfb besiyerinde gelişme gösterebilen 13 koloni görülmüş ve bu koloniler biyokimyasal testlere (karbon kaynağı olarak kullandıkları substratlar, biyotin ihtiyacı, pepton içeren ortamın asidifikasyonu) tabi tutulmuştur. Buna göre, 4 susun Azospirillum brasilense ve 9 susun Azospirillum lipoferum türüne ait olduğu tespit edilmiştir. Farklı bölgelerden izole edilmiş 2 tane Azospirillum brasilense ve 2 tane Azospirillum lipoferum susu seçilmiştir. Bu suşlarda optimum gelişmenin pH 7 ve 20 g/l malik asit içeren besiyerinde olduğu saptanmıştır. Asetilen redüksiyon analizi ile, izole edilen Azotobacter ve Azospirillum türlerinin nitrojenaz enzim aktiviteleri belirlenmiştir. Melas içeren besiyerinde Azotobacter chroococcum C19 susu hariç diğer 3 suş enzim akü vitesi göstermemiştir. Azotobacter chroococcum C19 susunda enzim aktivitesi 0,002 nl.etilen.mg“1 h”1 olarak belirlenirken, en yüksek enzim aktivitesi Azotobacter chroococcum E4 susunda 0,020 nl.etilen.mg“1 h”1 olarak belirlenmiştir. Azospirillum suçlarında ise en yüksek enzim aktivitesi Azospirillum brasilense E8 susunda 0,040 nl.etilen.mg“1 h”1 olarak belirlenmiştir. 2003, 49 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Azotobacter chroococcum, Azospirillum brasilense, Azospirillum lipoferum, izolasyon, nitrojenaz enzim aktivitesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF USAGE CAPACITIES OF NITROGEN FIXING HETEROTROPHIC BACTERIA AS BIOFERTHJZER Cemil İŞLEK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Prof Dr. Gönül DÖNMEZ In this study, samples were collected from paddy fields in Edirne and Çorum, and nitrogen fixing heterotrophic bacteria were isolated. All bacteria were grown in nitrogen-free media and enumarated by counting methods. Among these bacteria, 20 colonies were observed to be able to grow in Azotobacter media and classified by their major carbon source consumption. According to this classification, it was determined that the colonies belonged to Azotobacter chroococcurn species that were isolated from different regions were chosen. For these strains, optimum growth was detected at pH 8, in 20 g/1 mannitol containing media. Besides, 13 colonies were observed to be able to grow in Nfb media and biochemical tests (substrates used as carbon sources, biotin necessity, acidification of pepton containing media) were carried out. According to this, it was found out that 4 strains were belonged to Azospirillum brasilense and 9 strains were belonged to Azospirillum lipoferum. Two Azospirillum brasilense and two Azospirillum lipoferum strains that were isolated from different regions were chosen. For these strains, optimum growth was detected at pH 7, in 20 g/1 malic acid containing media. The nitrogenase enzyme activity of the isolated Azotobacter and Azospirillum species were determined by acetylen reduction analysis. In molasses containing media, except Azotobacter chroococcurn CI 9 strain, other three strains did not exhibit enzyme activity. While the enzyme activity determined for Azotobacter chroococcurn CI 9 strain was 0,002 nl.etilen.mg“' h”1, the highest enzyme activity was obtained for Azotobacter chroococcurn E4 strain as 0,020 ul.etilen.mg“1. Among Azospirillum strains, the highest enzyme activity was found for Azospirillum brasilense E8 strain as 0,040 ul.etilen.mg”1 h"1. 2003, 49 pages Key Words : Azotobacter chroococcurn, Azospirillum brasilense, Azospirillum lipoferum, isolation, nitrogenase enzym activity