Örten çift yıldızlarda eksen dönmesi
Apsidal motion in eclipsing binaries
  1. Tez No: 131422
  2. Yazar: İBRAHİM BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMANUR ENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Doktora Tezi ÖRTEN ÇİFT YILDIZLARDA EKSEN DÖNMESİ İbrahim BULUT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Astronomi ve Uzay Bilimleri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Semanur ENGİN Eksen dönmesi gösteren çift yıldızlar, yıldızların iç yapılan hakkındaki çalışmaların ana kaynağını oluştururlar. Ayrıca bu yıldızlar teorik yıldız evrim modellerinin test edilmesi konusunda da önemli imkanlar sunarlar. Bu çalışmalar, tutulma zamanlarındaki değişimin incelenip, ilgili yörüngelerin eksen dönmesi değerlerinin belirlenmesiyle gerçekleştirilebilir. Bu tez çalışmasında, eksen dönmesi gösteren örten çift yıldızlar arasından seçilen OX Cas, MR Cyg, V477 Cyg, V478 Cyg, CO Lac ve V364 Lac sistemlerine ait eksen dönmesi, (yeni gözlemlerle beraber) incelenerek eksen dönmesi parametreleri yeniden elde edilmiştir. Bu çalışmaya ek olarak HIPPARCOS (ES A 1997) katalogu taranarak eksen dönmesi ihtimali olan, eliptik yörüngeli yeni örten çift yıldız sistemleri belirlenmiş ve bu sistemlerden V466 Car, V493 Car, V529 Car, V744 Cas, V821 Cas, V397 Cep, KL CMa, V398 Lac, V401 Lac, ve V402 Lac'nın HIPPARCOS ışık eğrileri EBOP programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bu yeni sistemlerden, V401 Lac'nın UBV süzgeçlerinde ilk Yer-tabanh gözlemleri yapılmış; elde edilen ışık eğrisi Wilson- Devinney programıyla analiz edilmiştir. V401 Lac'nın bu gözlemlerinin HIPPARCOS gözlemleriyle karşılaştırılması sonucunda, sistemin eksen dönme dönemi için 98 yıl gibi bir değer tahmin edilmiştir. Aynca çalışma kapsamında, 159 çift yıldız sistemini içeren yeni bir eksen dönmeli yıldızlar katalogu da oluşturulmuştur. 2003, 150 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Yıldızlar, örten çift yıldızlar, eliptik yörünge, eksen dönmesi, iç yapı sabiti, dönem değişimi, OX Cas, MR Cyg, V477 Cyg, V478 Cyg, CO Lac, V364 Lac, V466 Car, V493 Car, V529 Car, V744 Cas, V821 Cas, V397 Cep, KL CMa, V398 Lac, V401 Lac, V402 Lac
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis APSIDAL MOTION IN ECLIPSING BINARIES Ibrahim BULUT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Astronomy and Space Science Supervisor: ProfDr. Semanur ENGÎN Eclipsing binaries with apsidal motion are the main source for the study of internal structure of stars. Moreover, they serve an important test for the theoretical models of stellar evolution. This can be accomplished by measuring the rate of apsidal motion of their orbits through the timing of the changing position of the eclipses. In the present thesis, the eclipsing binaries which displaying apsidal motion effect in their orbits, OX Cas, MR Cyg, V477 Cyg, V478 Cyg, CO Lac and V364 Lac, were studied to obtain the elements of apsidal motion in the context of new photoelectric observations. In addition, the HIPPARCOS (ESA 1997) database were searched for the eclipsing binaries having eccentric orbits and the HIPPARCOS light curves of the systems V466 Car, V493 Car, V529 Car, V744 Cas, V821 Cas, V397 Cep, KL CMa, V398 Lac, V401 Lac and V402 Lac were analyzed by using EBOP computer program. The first ground-based photoelectric observations of V401 Lac were obtained in UBV filters and the resulting light curves were analyzed by using Wilson-Devinney code. The apsidal motion period of V401 Lac was estimated about 98 yr by comparing HIPPARCOS data and new observations. A new catalog including 159 systems with apsidal motion effect is also compiled. 2003, 150 pages Key Words : Stars, eclipsing binaries, eccentric orbit, apsidal motion, internal-structure constant, period changes, OX Cas, MR Cyg, V477 Cyg, V478 Cyg, CO Lac, V364 Lac, V466 Car, V493 Car, V529 Car, V744 Cas, V821 Cas, V397 Cep, KL CMa, V398 Lac, V401 Lac, V402 Lac