Anthocoris nemoralis (F. ) (Heteroptera, Anthocoridae)'in avı Cacopsylla pyri (L. ) (Homoptera, Psyllidae) ile biyolojik özellikleri üzerinde araştırmalar
Investigations on the biological interactions of the predator Anthocoris nemoralis (F. ) (Heteroptera, Anthocoridae) and its prey Cacopsylla pyri (L. ) (Homoptera, Psyllidae)
- Tez No: 131421
- Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ UĞUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Doktora Tezi Anthocoris nemoralis (F.) (HETEROPTERA, AOTHOCORIDAEyİN AVI Cacopsylla pyri (L.) (HOMOPTERA, PSYLLIDAE) İLE BİYOLOJİK İLİŞKİLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Ertan YANIK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Avni UĞUR Bu çalışma ile avcı böcek Anthocoris nemoralis (F.)'in biyolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. A. nemoralis'in avı Cacopsylla pyri (L.) ile biyolojik ilişkileri laboratuvar ve doğa koşullarında araştırılmıştır. Çalışma, 25±1°C sıcaklık, %75±5 oransal nem, 16 saat gün uzunluğundaki laboratuvarda ve doğal koşullarda iki farklı zamanda yürütülmüştür. Laboratovarda A, nemoralis 'e av olarak C. pyri ve Ephestia kuehniella Zell. yumurtaları, doğal koşullarda C. pyri yumurtaları verilmiştir. Araştırmada avcının gelişme dönemlerinin süresi, ölüm oranı, cinsiyet oram, ergin yaşama süresi, bıraktığı yumurta sayısı ile nimf ve erginlerin av tüketim güçleri saptanmıştır. Ayrıca avcının laboratuvar koşullarında farklı av yoğunluğuna işlevsel tepkisi ve açlığa dayanma süresi belirlenmiştir. A. nemoralis'in laboratuvar koşullarında E. kuehniella yumurtasında sürekli üretimi gerçekleştirilmiştir. A. nemoralis'in laboratuvarda C. pyri yumurtasında beslendiğinde, yumurta ve nimf gelişme süreleri sırasıyla 4.15±0.03 gün ve 12.74±0.20 gün, dişi ömrü 61.00±7.09 gündür. Laboratuvarda A. nemoralis'in nimf ve dişileri sırasıyla 685.3Ü5.52 adet ve 4967.40±580.61 adet C. pyri yumurtası tüketmişlerdir. Avcının dişileri laboratuvarda 259.20±43.45 adet yumurta bırakmışlardır. A. nemoralis'in doğal koşullarda iki farklı zamandaki yumurta ve nimf gelişme süreleri sırasıyla 6.04±0.04, 4.16±0.04 gün ve 20.46±0.45, 14.31±0.21 gün, dişi ömrü 36.60±3.54 ve 41.75±6.31 gündür. Doğal koşullarda A nemoralis'm ramileri 848.69±36.98 ve 913.15±36.38 adet, ergin dişileri ise 3619.80±479.0 ve 4004.25±293.52 adet C. pyri yumurtası tüketmişlerdir. Avcının dişileri doğal koşullarda 157.7±19.97 ve 137.42±14.97 adet yumurta bırakmışlardır. A. nemoralis'in cinsiyet oranı 1/1'e yakın olarak gerçekleşmiştir. Av yoğunluğu arttıkça avcının erginlerinin av tüketiminin arttığı görülmüştür. 2003, 108 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Anthocoris nemoralis (F.), Cacopsylla pyri (L.), Ephestia kuehniella Zell., biyolojik ilişkiler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis INVESTIGATIONS ON THE BIOLOGICAL INTERACTIONS OF THE PREDATOR Anthocoris nemoralis (F.) (HETEROPTERA, ANTHOCORLDAE) AND ITS PREY Cacopsyllapyri (L.) (HOMOPTERA, PSYLLIDAE) ErtanYANIK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Prof. Dr. Avni U?UR The purpose of this study was to determine the biological characteristics of the predator Anthocoris nemoralis (F.). Biological interactions between. A. nemoralis and its prey Cacopsylla pyri (L.) were investigated under controlled conditions and natural conditions. Experiments were carried out at 25±1°C with a %75±5 RH and 16 L: 8D photoperiod in the laboratory and in. two different times at natural conditions. C. pyri and Ephesiia kuehniella Zell. eggs were served as the preys of A. nemoralis under laboratory conditions, C. pyri eggs were served as the preys of A. nemoralis under natural conditions. Development time, mortality percentage, sex ratio, adult longevity, reproduction capacity and prey consumption of the predator adult arid nymph stage were examined. The functional response and starvation capacity of predator were determined under controlled laboratory conditions. The culture of A. nemoralis was accomplished under laboratory conditions by serving E. kuehniella eggs as food. The egg incubation period and nymphal development duration of A. nemoralis fed on C. pyri were 4.15±0.03 days and 12.74±0.20 days, respectively. Female longevity was 61.00±7.09 days under laboratory conditions. The average numbers of C. pyri consumed eggs by nymphal and female stages of predator were 685.3±15.52 and 4967.40±580.61, respectively. Female of the predator laid an average number of 259.20±43.45 eggs under laboratory conditions. The egg incubation period and nymphal development of A. nemoralis were 6.04±0.04 days, 4.16±0.04 days and 20.46±0.45 days, 14.3Ü0.21 days at two different times under natural conditions, respectively. Female longevity were 36.60±3.54 and 41.75±6.31 days under two natural conditions. The average numbers of C. pyri eggs consumed by nymphal and female stages of predator were 848.69*36.98, 913.15±36.38 and 3619.80±479.0, 4004.25±293.52 under two natural conditions, respectively. Female of the predator laid an average of 157.7±19.97 and 137.42±14.97 eggs under natural conditions. The sex ratio of A nemoralis was about 1/1. The average number of preys consumed by adult predators increased with the increase in prey density. 2003, 108 pages Key Words : Anthocoris nemoralis (F.), Cacopsylla pyri (L.), Ephestia kuehniella Zell., biological interactions