Çeşitli besin bileşenlerinin erkek Pimpla turionellae L. (Hymenoptera: ichneumonidae)'nın gelişmesine ve sentezlenen protein miktarına kalitatif ve kantitatif etkileri
  1. Tez No: 13143
  2. Yazar: MEHMET SULANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
37 V. ÖZET Besin bileşenlerinden amino asit karışımı ile glukozun, temel amino asitlerin, inorganik tuzların ve B-kompleksine dahil vitaminler ile kolin klorürün besindeki değişik oranlarının, parazitik bir hymenopter türü olan Pimpla turionellae L. erkek larvalarının gelişme hızı ve sentezledikleri protein yüzdesi üzerine kalitatif ve kantitatif etkileri, kimyasal yapısı bilinen sentetik besinlerle steril koşullarda beslenerek incelenmiştir. Amino asit karışımı ile glukozun besindeki oranlarının azaltılması larvaların gelişme hızı ve sentezlenen protein yüzdesini üzerine önemli bir etki yapmasına karşın, glukozun besinden çıkartılması veya farklı oranları böcek üzerinde herhangi bir etki yapmamıştır. Böceğin normal gelişme ve protein sentezi için sentetik besinin yaklaşık olarak %6,00 amino asit karışımı ve %3,00 glukoz içermesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Denenen amino asitler içinde izolösin, lösin ve metiyoninin P. turionellae' nm gelişme hızı ve sentezlediği protein yüzdesi üzerine kalitatif ve kantitatif bakımdan kritik önemi olan amino asitler olduğu bulunmuştur. Kontrol besinindeki izolösin ve lösinin %50 oranında arttırılmasının ve metiyonin oranının %50 azaltılması larvaların gelişme hızı ve sentezlediği protein yüzdesini önemli derecede arttırmıştır. Lizin ve metiyoninin oranının %50 arttırılması ise larvaların gelişimini geciktirdiği gibi sentezledikleri protein yüzdesini de düşürmüştür. Arjinin, histidin, fenilalanin, treonin, triptofan ve valinin böcek için kalitatif ve kantitatif bakımından kritik önemi olmadığı ve bu amino asitlerin kontrol besinindeki miktarlarının optimum olarak kabul edilebileceği sonucuna varılmıştır. Kontrol besininden CaCla, CuSCU. 5HsO, FeCİ3. 6H2O, KsîHPO*, KfrSa*.7H»0, JtnSO*.HaO, BaaHFO* ve ZnCla ün ayrı ayrı çıkarılması, larvaların gelişme hızını ve protein sentezini38 önemli derecede düşürmüştür. CaCls ve FeCls.6H.sO tuzlarının her birinin kontrol besinindeki miktarlarının %25 oranında arttırılması, larvaların protein sentez oranını arttırmıştır. Kontrol besininden CoCla. 6HsG ün yalnız başına çıkarılması larvalar üzerinde önemli bir etki yapmamakla beraber, bu tuzun besindeki oranının %50 arttırılması özellikle larvaların gelişme hızı ve protein sentezini önemli- derecede arttırmıştır. Denenen B-kompleksine dahil vitaminler arasında nikotinik ve folik asitin P. tvrionellae için kantitatif bakımdan kritik önemi olan vitaminler olduğu ve kontrol besinindeki nikotinik asit ile folik asitin herbirinin %50 oranında arttırılmasının larvaların gelişme hızı ve protein sentezini arttırdığı bulunmuştur. Diğer vitaminlerin böcek için kalitatif ve kantitatif bakımdan kritik önemi olmadığı ve bu vitaminlerin kontrol besinindeki miktarlarının optimum olarak kabul edilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
39 SUMMARY Qualitative and quantitative effects of omiting or differing- the rates of dietary nutrients such as amino acid mixture and glucose, essential amino acids, inorganic salts, B-complex vitamines and choline chloride, the male larvae of parasitic hymenopterous Pimpla turionellae L. were investigated. The larvae were reared on a chemically defined synthetic diet under aseptic conditions. Reducing the rate of amino acid mixture and glucose in the diet had a significant effect on the rate of development and the percentage of protein synthetized, while omission or differing the rate of glucose had no effect on the larvae. It was concluded that for the normal development and protein synthesis the synthetic diet should contain 6,0% amino acid mixture and 3,0% glucose. It was shown that the amino acids isoleucine, leucine and methionine had a qualitatively and quantitatively critical effect on the developmental rate and protein synthesis in P. turionellae, The rate of development and protein synthesis increased after increasing the rate of isoleucine and leucine by 50% and decreasing the rate of methionine by 50 per cent. Increasing the rates of lysine and methionine by 50%, however, decreased both the development date and protein synthesis. It was decided that arginine, hist idine, phenylalanine, threonine, tryptophan and valine had no critical qualitative or quantitative effect and that their rates in the control diet should be assumed optimal. Omission of CaCla, CuSOa. SHjbO, FeCl3.6H.-aO, K^HPO^, MgSO,*. 7Hs:Q, MnSQ*. H*Q, JSIa^HPO* and ZnCl* seperately from the diet decreased the development rate and protein synthesis. Protein synthesis increased by increasing the amounts of both CaCl* and FeCİ3.6Hs:0 by 25 per cent. Omission of CoCl». 6Ha0 separately did not effect larvae significantly while increasing the amount of this salt by 50% increased both the development rate and protein synthesis.40 Among the B-complex vitamines nicotinic and folic acids were found to have quantitatively critical importance for P, turionellae and that increasing the amount of each of these vitamines by 50% increased the rate of development and protein synthesis. Other vitamins did not have qualitative or quantitative critical importance for the larvae, hance it was concluded that their rates in the control diet were optimal.