Fusulinacea üst familyasının Orta ve Batı Türkiye'deki biyozonları ve biyofasiyes özellikleri
Biofacies properties of the Fusulinacea superfamily in the Central and Western Turkey
- Tez No: 131431
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ OKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET Doktora Tezi FUSULINACEA ÜST FAMİLYASININ ORTA ve BATI TÜRKİYE' DEKİ BÎYOZONLARI ve BÎYOFASÎYES ÖZELLİKLERİ Ali Hakan ARAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Yavuz OKAN Bu çalışma, Karakaya Orojenik Kuşağı' nda Balya (Balıkesir), Gemlik ve Yenişehir (Bursa), Elmadağ ve Haymana (Ankara) civarında Permiyen yaşlı birimlerin Fusulin faunası tespit edilerek, bu faunanın meydana getirdiği biyofasiyeslerin ortaya çıkarılmasına yönelik yapılmıştır. Bu amaçla Fusulinacea Üst Familyasına ait 7 familya, 29 cins ve 63 tür tanımlanarak, genel özellikleri verilmiştir. Toros Orojenik Kuşağı' nda sınırlı bir alanda da olsa eş yaşlı birimlerde yapılan çalışmalar sonucunda, her iki Orojenik Kuşakta bir takım farklılıklar tespit edilmiştir. Bunun yanısıra çalışılan birimlerin gerek ülkemiz gerekse ülkemiz dışındaki yeri araştırılmıştır. Bu çalışma sonucunda, başlangıçta hedeflenen biyozonlama yapılamamış ve biyostratigrafik bir çatı kurulamamıştır. Ancak Fusulinacea Üst Familyasına ait türlerin diğer tür ve cinslerle oluşturduğu bazı biyofasiyesler belirlenmiştir. Ayrıca Karakaya Orojenik Kuşağı içinde yer alan yabancı kireçtaşı bloklarının kökenlerinin de araştırılmasını amaçlayan bu çalışmada, kireçtaşı bloklarının Permiyen' de mevcut olan karbonat platformunun geç Triyas esnasında orojenik hareketler ile olduğu yerde parçalanarak oluştuğu sonucuna varılmıştır. 2003, 215 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Fusulinacea, Stratigrafi - Paleontoloji, Karakaya Orojenik Kuşağı, Toros Orojenik Kuşağı, Orta-Batı Anadolu, Türkiye.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis BIOZONES and BIOFACIES PROPERTIES OF THE FUSULINACEA SUPERFAMILY IN THE CENTRAL AND WESTERN TÜRKÎYE Ali Hakan ARAZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geology Engineering Supervisor : Prof. Dr. Yavuz OKAN This study has been done to determine the Fusulin faunas at Permian age and to reveal the biofacies formed by these faunas in Karakaya Orogenic Belt around Balya, Gemlik, Yenişehir, Elmadağ and Haymana. For this purpose, 7 family, 29 genus and 63 species of Fusulinacea Superfamily have been defined and general characteristics of them have been given. At the end of the study on the same age units in the limited areas of Toros Orogenic Belt, some differences have been determined. In addition, the situation of the studied units both in our country and in the other countries searched. At the end of this study, the biozonation planned at the begining have not been done and a biostratigraphic framework couldn' t be formed. But, some biofacies which have been formed by the types of Fusulinacea Supperfamily with the other types and species have been determined. Also in this study, the origin of the exotic limestone blocks in Karakaya Orogenic Belt has been searched and as a conclusion it has been determined that the limestone blocks have been formed in-situ broken of existing Permian carbonate platform during orogenic movements of late Triassic. 2003, 215 pages Key Words : Fusulinacea, Stratigraphy-Paleontology, Karakaya Orogenic Belt, Taurus Orogenic Belt, Central-Western Anatolia, Türkiye.