Farlie-Gumbel-Morgenstern dağılımları ve sıra istatistiklerinin eşlenikleri
Farlie-Gumbel-Morgenstern distributions and concomitants of order statistics
- Tez No: 131437
 - Danışmanlar: PROF. DR. İSMİHAN BAYRAMOĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İstatistik, Statistics
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Doktora Tezi FARLİE-GUMBEL-MORGENSTERN DAĞILIMLARI VE SIRA İSTATİSTİKLERİNİN EŞLENİKLERİ Muhammet BEKÇİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. İsmihan BAYRAMOĞLU Bu çalışmada, Farlie-Gumbel-Morgenstern (FGM) dağılımları ve sıra istatistiklerinin eşlenikleri ele alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümlerinde, FGM dağılımları ve birliktelik parametresi için kabul edilebilir sınırlar araştırılmıştır. Üçüncü Bölümde, sıra istatistikleri ve sıra istatistiklerinin dağılımları verilmiştir. Dördüncü Bölümde, sıra istatistiklerinin eşleniklerinin dağılımları elde edilmiş; düzgün ve üstel dağılımlar için eşleniklerin dağılımları, verilmiştir. Eşleniklerin moment, moment çıkaran fonksiyon ve dağılım özellikleri sunulmuştur. Eşlenikler arasında indirgeme bağıntıları elde edilmiştir. Son bölümde ise, bu konu üzerinde tartışma ve sonuç verilmiştir. 2003, 63 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Farlie-Gumbel-Morgenstern dağılımları, kabul edilebilir aralık, pozitif kadran bağımlılık, sıra istatistikleri, eşlenikler, moment, moment çıkaran fonksiyon, indirgeme bağıntısı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis FARLIE-GUMBEL-MORGENSTERN DISTRIBUTIONS AND CONCOMITANTS OF ORDER STATISTICS Muhammet BEKÇÎ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Statistics Supervisor : Prof. Dr. îsmihan BAYRAMO?LU In this study, Farlie-Gumbel-Morgenstern distributions and concomitants of order statistics are considered. In the first sections of study, FGM distributions and admissible range of additional parameter are investigated. In the third section, order statisrics and the distributions of order statistics are given. In the fourth section, distributions of concomitants of order statistics are obtained, then distributions of concomitants are given for uniform and exponential distributions. Moment, moment generating function and distributional properties of the concomitants are presented. The recurrence relations are obtained for concomitants. Finally, the discussion about the subject and results is given. 2003, 63 pages KeyWords: Farlie-Gumbel-Morgenstern distributions, admissible range, positive quadrant dependence, order statistics, concomitants, moment, moment generating function, recurrence relation.