Patates kahverengi çürüklük hastalığı etmeni Ralstonia solanacearum (ırk-3)'un tespit yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of detection methods of potato brown rot disease organism Ralstonia solanacearum (race-3)
- Tez No: 131440
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH MADEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Doktora Tezi PATATES KAHVERENGİ ÇÜRÜKLÜK HASTALIĞI ETMENİ Ralstonia solanacearum ORK-3)' UN TESPİT YÖNTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Meriç ÖZAKMAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Konuna Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Salih MADEN Kahverengi Çürüklük Hastalığı etmeni Ralstonia solanacearum çoğunlukla latent olarak tohumluk patateslerle taşınmaktadır. Hastalıkla mücadelede ilk adım etmenden ari tohumluk patates kullanılmasıdır. Bu nedenle de tespit yöntemlerinin hassasiyet seviyeleri çok önem taşımaktadır. Bu çalışma kapsamında IFAS ve ELISA gibi çok kullanılan tespit yöntemleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca, yeni dizayn edilen primer ve prob kullanılarak yeni bir Real Time PCR yöntemi de tarif edilmiştir.. R. solanacearum eklenmiş patates ekstraktlarının kullanılması sonucunda IFAS' in tespit seviyesi 8xl04 hücre/ml olarak belirlenmiştir. Yapay olarak inokule edilmiş patates bitkilerinden elde edilen ve hastalık belirtisi göstermeyen patates yumrularından ise yine IFAS ile 3,7x1ü3 hücre/ml tespit edilebilmiştir. IFAS ile karşılaştırıldığında ELISA daha düşük hassasiyete sahip olmuştur. IACR-278 poliklonal antiserum kullanılarak yapılan indirekt ELISA ile 105 hücre/ml bakteri içeren patates homejenatından pozitif sonuç alınabilmiştir. Ancak hastalık belirtisi göstermeyen yumrulardan pozitif sonuç elde edilememiştir. Hastalık belirtisi göstermeyen ve serin iklim şartlarına adapte olmuş R. solanacearum ırk 3 (biovar 2)' un Bio-PCR ile tespiti için bu çalışmada yeni dizayn edilen RealTime PCR primerleri ve prob tan çok hassas sonuç elde edilmiştir. Bakteri ilave edilmiş patates ekstraktından 30 hücre/ml bakteriyi tespit etmek mümkün olmuştur. Hastalık belirtisi göstermeyen 14 patates yumrusundan 2 tanesinde bu çalışmada tarif edilen RealTime Bio-PCR ile pozitif sonuç alınabilmiştir. 2003, 44 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Patates, Kahverengi Çürüklük, Ralstonia solanacearum, RealTime PCR, Bio-PCR, IFAS, ELISA
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis COMPARISON OF DETECTION METHODS OF POTATO BROWN ROT DISEASE ORGANISM, Ralstonia solanacearum (RACE-3) Meriç ÖZAKMAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Prof. Dr. Salih MADEN Ralstonia solanacearum, the causal agent of brown rot of potato, is often carried latently in seed potato tubers. The first step for controlling of disease is having pathogen free seed potatoes. Therefore, the sensitivity of the detection method is very important. Some of the detection methods were compared in this study such as IFAS and ELISA. Additionally a new method was described using newly designed RealTime primers and probe. In R. solanacearum spiked potato extracts, the detection level of IFAS was 8xl04 cell/ml. Using the potato extract yielded from artificially inoculated potato plants and having no symptom of disease, 3,7xl03 cell/ml could be detected by IFAS. ELISA had a lower sensitivity compared to IFAS and a positive result from the suspension from a potato homogenate containing 105 cells/ml was obtained using IACR-278 polyclonal antiserum. However no positive result from symptomless potato tubers was obtained. RealTime PCR primers and a probe designed in this study are highly sensitive in BIO-PCR assay for specific detection of the cool climate adapted race 3, biovar (bv) 2 strain of R. solanacearum in asymptomatic potato tubers. Using undiluted potato tuber extract spiked with R. solanacearum bv-2, as few as 30 cells/ml extract could be detected. Two of 14 naturally infected potato tubers with no disease symptoms were positive by the newly described real-time BIO-PCR assay whereas none was positive with a standard RealTime PCR assay. 2003, 44 pages KEY WORDS: Potato, Brown Rot, Ralstonia solanacearum, RealTime PCR, Bio-PCR, IFAS, ELISA