Patateslerde kahverengi çürüklük etmeni ralstonia (pseudomonas) solanacearum yabuuchi ve ark.'a karşı antiserum üretimi üzerinde araştırmalar
Studies on production of antiserum aganist ralstonia (pseudomonas) solanacearum yabuuchi et al., the causative agent of brown rot on potatoes
- Tez No: 95789
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDEMİR HANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ PATATESLERDE KAHVERENGİ ÇÜRÜKLÜK ETMENİ RALSTONİA (PSEÜDOMONAS) SOLANACEARUM YABUUCHİ VE ARK. 'A KARŞI ANTİSERUM ÜRETİMİ ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR Meray KOÇAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı 2000, sayfa : 33 Danışman : Yrd. Doç. Dr. Özdemir HANCIOĞLU Bakteriyel solgunluk bitkilerdeki bakteriyel hastalıkların en zararlılarından biridir. Bu çalışmada, amacımız Solanaceae familyasında Bakteriyel Solgunluk hastalığı etmeni olan Ralstonİa solanacearum'a karşı antiserum üretmekti. Bu amaçla, Yeni Zelanda tipi iki erkek tavşan kullanılmış, glu tara İden it ile fıkse edilen homolog antijen 4 hafta ara ile kas arasına enjekte edilmiştir. Bu işlem sonrasında elde edilen antiserum IFAS ( Indirect Fluorescent Antibody Staining) yöntemi ile testlenmiş ve titresinin 1/3200 olduğu belirlenmiştir. Antiserum özgünlüğünü test etmek için diğer bazı bakterilere de immunofloresan testi uygulanmıştır. Sadece Envinia caratovora subsp. caratovora ile 1/800 antiserum seyreltmesinde çapraz reaksiyon görülmüştür. Ancak antiserum titresinin 1/3200 olması nedeni ile antiserumun IFAS yönteminde kullanılabileceği sonucuna vanlmıştır. Anahtar kelimeler : Ralstonİa solanaceanım, antiserum, seroloji
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Science Thesis STUDIES ON PRODUCTION OF ANTISERUM AGAINST RALSTONIA (PSEUDOMONAS) SOLANACKARUM YABUUCHI ET AU, THE CAUSATIVE AGENT OF BROWN ROT ON POTATOES Meray KOÇAK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor : Asst. Prof. Dr. Özdemir HANCIO?LU 2000, pages : 33 Bacterial wilt is one of the most destructive bacterial diseases of plants. In this study, our purpose was to produce antiserum against Ralstonia solanacearum which is the causative agent of bacterial wilt in Solanacea families. For this purpose, two male-New Zeland rabbits have been used and, homolog antigen fixed with glutaraldehite has been injected to the rabbits by intramuscular injection at four-weekly intervals. After this manuplation, antiserum has been tested by IFAS (Indirect Fluorescent Antibody Staining) technique, the titre of antiserum has been determined as 1/3200. For testing antiserum specifity immunofluorescent test was also used for other bacteria. Cross-reaction was observed only in Erwinia caratovora subsp.caratovora at the titre of 1/800. However, due to the level of the antiserum titre(I/3200), it has been concluded that antiserum can be used in IFAS. Keywords : Ralstonia Solanacearum, antiserum, serology.